fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy chętnie korzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Polacy chętnie korzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Od 1 lipca do końca sierpnia Polacy zawarli z bankami prawie 6 tysięcy umów na zaciągnięcie Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy obowiązywania programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Polacy złożyli w jego ramach aż 41 824 wniosków. Na ich podstawie banki zawarły z klientami 5 728 umów kredytowych.

W sumie Polacy zaciągnęli pożyczki na 2,16 mld złotych, a średnia kwota tego kredytu wynosi 377 057 złotych.

Jednym z czynników wpływających na dużą popularność Bezpiecznego kredytu 2 proc. jest kwestia zdolności kredytowej, zwiększonej dzięki znowelizowanej w czerwcu br. rekomendacji S, przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego, uwzględnianej przez banki biorące udział w programie. Bez dopłaty państwa wiele osób, które teraz realizują marzenie o pierwszym mieszkaniu, nie spełniłoby tego kluczowego kryterium, gdyby wystąpiło o kredyt na zwykłych warunkach

– powiedział minister Waldemar Buda.

Rząd liczy, że dzięki wprowadzeniu programu w ciągu kilku lat uda się poprawić dynamikę budowy mieszkań.

Bezpieczny kredyt – szczegóły

Aktualnie Bezpieczny kredyt  2 proc. jest oferowany przez dziewięć banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, a także VeloBank.

Zgodnie z założeniami ustawy kredyt ten może być udzielony wyłącznie na pierwsze mieszkanie, a jego kwota dla singla nie może przekroczyć 500 tys. złotych. W przypadku małżeństw lub osób posiadających co najmniej jedno dziecko kwota wzrasta do 600 tys. zł. Wkład własny w kredyt hipoteczny 2 proc. nie może przekraczać 200 tys. złotych, a w razie jego braku można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA