fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPolacy chętnie korzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Polacy chętnie korzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Od 1 lipca do końca sierpnia Polacy zawarli z bankami prawie 6 tysięcy umów na zaciągnięcie Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy obowiązywania programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Polacy złożyli w jego ramach aż 41 824 wniosków. Na ich podstawie banki zawarły z klientami 5 728 umów kredytowych.

W sumie Polacy zaciągnęli pożyczki na 2,16 mld złotych, a średnia kwota tego kredytu wynosi 377 057 złotych.

Jednym z czynników wpływających na dużą popularność Bezpiecznego kredytu 2 proc. jest kwestia zdolności kredytowej, zwiększonej dzięki znowelizowanej w czerwcu br. rekomendacji S, przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego, uwzględnianej przez banki biorące udział w programie. Bez dopłaty państwa wiele osób, które teraz realizują marzenie o pierwszym mieszkaniu, nie spełniłoby tego kluczowego kryterium, gdyby wystąpiło o kredyt na zwykłych warunkach

– powiedział minister Waldemar Buda.

Rząd liczy, że dzięki wprowadzeniu programu w ciągu kilku lat uda się poprawić dynamikę budowy mieszkań.

Bezpieczny kredyt – szczegóły

Aktualnie Bezpieczny kredyt  2 proc. jest oferowany przez dziewięć banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, a także VeloBank.

Zgodnie z założeniami ustawy kredyt ten może być udzielony wyłącznie na pierwsze mieszkanie, a jego kwota dla singla nie może przekroczyć 500 tys. złotych. W przypadku małżeństw lub osób posiadających co najmniej jedno dziecko kwota wzrasta do 600 tys. zł. Wkład własny w kredyt hipoteczny 2 proc. nie może przekraczać 200 tys. złotych, a w razie jego braku można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA