fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPolacy myślą, że nie płacą podatków!

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.

Z jednej strony większość Polaków twierdzi, że zna swoje prawa podatkowe, ale z drugiej zatrważająco dużo z nas nie ma świadomości, że na codzień płacimy VAT czy akcyzę – wynika z opublikowanego przez „Rzeczpospolitą” badania „Co Polacy wiedzą o podatkach?”, które przeprowadziła pracownia SW Research.

Zdecydowanie najwięcej Polaków zna podatek PIT, bo wskazało na niego 85 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęły VAT oraz podatek od nieruchomości, które zna 75 proc. Polaków. Jednocześnie aż 5 proc. ankietowanych nie potrafiło wymienić żadnego z podatków.

Kiedy Polacy zostali zapytani, jakie podatki płacili lub płacą, to ponownie najczęściej wskazywano PIT (77 proc.), ale już VAT wskazało 55 proc. pytanych. Jeszcze mniej ankietowanych wymieniło akcyzę, bo zaledwie 21 proc. Co ciekawe, niemal 5 proc. Polaków jest przekonanych, że nie zapłaciło i nie płaci żadnej daniny.

Jakiś podatek z własnej kieszeni płaci codziennie każdy z nas. To przede wszystkim VAT i akcyza, które są typowymi podatkami od konsumpcji i składnikiem ceny za wiele towarów oraz usług, np. lunchu, fryzjera czy biletu autobusowego. Akcyzą objęte jest np. paliwo, więc każdy kierowca dorzuca się do budżetu, płacąc za nie na stacji benzynowej. Nie mówiąc już o innych wyrobach akcyzowych, jak papierosy czy alkohol. Widać, że Polacy tego nie wiedzą, skoro prawie 80 proc. badanych uważa, że nie zapłaciło nigdy akcyzy

– wyjaśnił na łamach „Rzeczpospolitej” Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Z kolei ekspert podatkowy e-pity Piotr Szulczewski stwierdził, że znajomość prawa podatkowego Polaków jest niska, a powodem są niejasne przepisy, które na dodatek często się zmieniają. Do tego państwo nie organizuje odpowiednich kampanii informacyjnych, które mogłyby poprawić wiedzę w zakresie podatków. Sami Polacy rzadko też korzystają z porad ekspertów podatkowych.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA