fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinansePolacy nie czują się bezpiecznie finansowo

Polacy nie czują się bezpiecznie finansowo

Zaledwie co trzeci Polak czuje się zabezpieczony finansowo, a tylko co piąty oczekuje, że w ciągu najbliższego roku nastąpi w tym względzie poprawa.

Tylko co trzeci Polak pozytywnie ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego i postrzega ją jako stabilną– wynika z badania Fundacji Think! oraz Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga. Z kolei na jej poprawę w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczy niespełna 20 proc. z ankietowanych.

Raport „Postawy Polaków wobec finansów” wykazał również, że 70 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać, ale tylko 46 proc. faktycznie to robi. Jednocześnie, w ciągu ostatnich dwóch lat aż dwukrotnie wzrosła liczba oszczędzających na czarną godzinę oraz na dodatkową emeryturę, bo deklaruje to 65 proc. z Polaków. Jeśli chodzi o odkładaną kwotę, to najczęściej nie przekracza ona 25 proc. dochodów. W raporcie zaznaczono, że tylko 16 proc. ankietowanych ma odłożone więcej niż półroczny dochód, a 14 proc. nie ma żadnych oszczędności.

W porównaniu do 2022 r. spadł odsetek osób oszczędzających resztowo, czyli tylko dlatego, że w danym miesiącu nie wydają wszystkich posiadanych pieniędzy. Nie zmieniła się natomiast liczba osób odkładających środki intencjonalnie, dla których jest to już nawykiem. Można zatem wnioskować, że ciągłość i pozytywna postawa dotycząca oszczędzania są zachowane nawet w trudniejszym czasie

– napisano w opracowaniu.

Polacy zaczęli inwestować

W ciągu ostatnich paru lat znacznie wzrosła liczba Polaków, którzy w coś inwestują. Według autorów raportów może to wynikać z chęci minimalizowania negatywnego wpływu inflacji na wartość oszczędności, a Polacy najczęściej wybierają rozwiązania inwestycyjne ze stosunkowo niskim ryzykiem straty kapitału. Aktualnie po około 7 proc. Polaków inwestuje w waluty (głównie euro i dolara) oraz instrumenty rynku finansowego. Z kolei 6 proc. ankietowanych decyduje się na inwestycje w nieruchomości i jest to spadek aż o 11 pkt proc. w stosunku do 2016 roku.

Aktualnie kredyt spłaca 36 proc. Polaków, a w przypadku 68 proc. spłacana kwota nie przekracza 30 proc. ich zarobków, co klasyfikuje ją jako bezpieczną. Jednocześnie co trzeci badany ma raty przekraczające bezpieczny próg 30 proc. zarobków, a u 11 proc. kredytobiorców ich zobowiązania przekraczają aż połowę ich dochodu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA