fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaFinansePolacy odchodzą od kart płatniczych

Polacy odchodzą od kart płatniczych

W 2021 r. w polskich portfelach ubyło kart płatniczych - informuje portal Bankier.pl.

Według przytaczanych danych NBP na koniec grudnia Polacy dysponowali 43,2 mln kart płatniczych, czyli o 413 tys. mniej niż rok wcześniej. Aż 35,7 mln to karty debetowe, a tylko 5,2 mln – kredytowe. Dla porównania jeszcze 10 lat temu Polacy mieli w portfelach dwa razy więcej kart kredytowych. Zdecydowanie najwięcej kart debetowych wydał klientom bank PKO BP.

Portal bankier.pl zauważył, że w ostatnim kwartale 2021 r. – mimo okresu świątecznego – spadła liczba transakcji wykonanych przy pomocy kart. W sumie Polacy wykonali w tym okresie 2 mld transakcji, czyli o 78 mln mniej niż w 2020 r.

Mimo spadku liczby kart w portfelach, w naszym kraju w 2021 r. przybyło terminali POS i bankomatów. Jeśli chodzi o terminale POS to na koniec grudnia 2021 r. było ich w Polsce 1,12 mln, a bankomatów 21 396, czyli o 40 urządzeń więcej niż we wrześniu 2021 r.

Źródło: Bankier.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA