fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy planują oszczędzać pieniądze

Polacy planują oszczędzać pieniądze

Coraz więcej Polaków chce oszczędzać pieniądze, a nie brakuje też osób mających zamiar lepiej kontrolować lub planować wydatki osobiste.

Aż 39 proc. Polaków chce w 2024 roku oszczędzać, choć jeszcze rok temu 18 proc. nie widziało w tym sensu lub nie miało na to środków – wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Z kolei co czwarty Polak chce w bieżącym roku lepiej kontrolować swoje wydatki.

Polacy chcą przeznaczyć 2024 rok na przegląd i zmniejszenie wydatków oraz zaoszczędzenie określonej kwoty w celu zagwarantowania sobie poduszki finansowej (po 20 proc. wskazań). Wśród innych działań finansowych planowanych na obecny rok Polacy wymieniają: unikanie zaciągania kredytów lub pożyczek (18 proc.), ograniczanie konsumpcjonizmu (17 proc.), sumienne opłacanie rachunków (13 proc.) oraz spłacenie kredytów lub pożyczek (11 proc.). Zacząć inwestować chce 7 proc., a żadnych planów na działania finansowe w tym roku nie ma dokładnie 24 proc. ankietowanych.

Reforma podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) planowana przez rząd może przyczynić się do uatrakcyjnienia oszczędzania i inwestowania długoterminowego, szczególnie że od lat jest to jednym z podstawowych wyzwań gospodarstw domowych. Oszczędności są kluczowe dla bezpieczeństwa ekonomicznego, ograniczenia stresu finansowego i możliwości reagowania na nieprzewidziane wydatki bez konieczności pożyczania

– powiedział dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Nie brakuje również osób, które w 2024 roku mają zamiar ubiegać się o podwyżkę, bo takie plany ma 8 proc. Polaków. Zamiar przebranżowienia się lub zmianę zawodu ma z kolei 5 proc. ankietowanych. Prosić o podwyżkę najczęściej chcą mieszkańcy woj. małopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego, pracę chcą zmieniać głównie mieszkańcy Podkarpacia, Opolszczyzny i Lubuskiego, a o przebranżowieniu mówią badani z województwa łódzkiego.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA