fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy planują oszczędzać pieniądze

Polacy planują oszczędzać pieniądze

Coraz więcej Polaków chce oszczędzać pieniądze, a nie brakuje też osób mających zamiar lepiej kontrolować lub planować wydatki osobiste.

Aż 39 proc. Polaków chce w 2024 roku oszczędzać, choć jeszcze rok temu 18 proc. nie widziało w tym sensu lub nie miało na to środków – wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Z kolei co czwarty Polak chce w bieżącym roku lepiej kontrolować swoje wydatki.

Polacy chcą przeznaczyć 2024 rok na przegląd i zmniejszenie wydatków oraz zaoszczędzenie określonej kwoty w celu zagwarantowania sobie poduszki finansowej (po 20 proc. wskazań). Wśród innych działań finansowych planowanych na obecny rok Polacy wymieniają: unikanie zaciągania kredytów lub pożyczek (18 proc.), ograniczanie konsumpcjonizmu (17 proc.), sumienne opłacanie rachunków (13 proc.) oraz spłacenie kredytów lub pożyczek (11 proc.). Zacząć inwestować chce 7 proc., a żadnych planów na działania finansowe w tym roku nie ma dokładnie 24 proc. ankietowanych.

Reforma podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) planowana przez rząd może przyczynić się do uatrakcyjnienia oszczędzania i inwestowania długoterminowego, szczególnie że od lat jest to jednym z podstawowych wyzwań gospodarstw domowych. Oszczędności są kluczowe dla bezpieczeństwa ekonomicznego, ograniczenia stresu finansowego i możliwości reagowania na nieprzewidziane wydatki bez konieczności pożyczania

– powiedział dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Nie brakuje również osób, które w 2024 roku mają zamiar ubiegać się o podwyżkę, bo takie plany ma 8 proc. Polaków. Zamiar przebranżowienia się lub zmianę zawodu ma z kolei 5 proc. ankietowanych. Prosić o podwyżkę najczęściej chcą mieszkańcy woj. małopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego, pracę chcą zmieniać głównie mieszkańcy Podkarpacia, Opolszczyzny i Lubuskiego, a o przebranżowieniu mówią badani z województwa łódzkiego.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA