fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaFinansePolacy pożyczają coraz więcej pieniędzy!

Polacy pożyczają coraz więcej pieniędzy!

W 2023 roku firmy pożyczkowe w Polsce udzieliły przeszło 8,8 mln pożyczek, a łączna ich kwota przekroczyła 12 mld złotych.

Od stycznia do listopada 2023 roku w Polsce udzielono 8,8 mln pożyczek, czyli o 127 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jeśli chodzi o kwotę, to wzrosła ona o 43,5 proc. i przekroczyła 12 mld złotych.

Tylko w listopadzie 2023 roku Polacy zaciągnęli 1 mln 136 tys. pożyczek na kwotę 1,522 mld złotych, co stanowi wzrost liczby pożyczek o 201,1 proc. i kwoty o 79,4 proc. W ujęciu liczbowym 64,5 proc. stanowiły pożyczki celowe, 34,4 proc. gotówkowe, a 1,1 proc. karty i limity pożyczkowe, podczas gdy w ujęciu wartościowym 35,4 proc. to pożyczki celowe, 61,6 proc. gotówkowe, a 3 proc. – karty i limity pożyczkowe. Średnia wartość pożyczki celowej z listopada br. wyniosła 734 złote, a gotówkowej – 2401 złotych.

Wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika przede wszystkim z pożyczek udzielonych na zakupy w internecie (pożyczki celowe, również zawierające część zakupów z odroczoną płatnością po okresie bezodsetkowym), których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat

– wyjaśnił główny analityk Grupy BIK dr Waldemar Rogowski.

Ekspert przypomniał również o wejściu w życie nowych przepisów o przeciwdziałaniu lichwie, które też wpłynęły na tegoroczne wzrosty, bo transakcje zaczęły raportować firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK, a wcześniej tego nie robiły. Dr Waldemar Rogowski dodał, że zaciąganiu pożyczek sprzyja również dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i realny wzrost wynagrodzeń.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA