fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPolacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Polacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Prawie połowa Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat ich finanse ulegną poprawie.

Aż 47 proc. Polaków oczekuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie – wynika z badania „Prudential Family Index”. Mniej więcej co piąty respondent spodziewa się utrzymania obecnego statusu materialnego.

Polacy wierzą w pomoc innych

Warto zaznaczyć, że aż 27 proc. ankietowanych Polaków jest przekonanych, że w razie kłopotów finansowych uzyskają oni od kogoś pomoc. Tutaj wymieniana jest rodzina, znajomi oraz państwo.

Musimy pamiętać, że ostatnie lata były wyjątkowo korzystne pod względem gospodarczym. Już teraz jednak widać, że dochody realne na skutek inflacji spadają, obciążenia kredytowe rosną, wobec niepewności na rynkach firmy wstrzymują się z inwestycjami, co odbije się na rynku pracy. Możliwość 'poradzenia sobie’ w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia w rodzinie (utrata życia lub możliwości zarobkowania członka rodziny albo poważna choroba) będzie więc trudniejsza niż parę lat temu

– powiedział w komunikacie dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego prof. Jacek Tomkiewicz.

Z badania „Prudential Family Index” dowiedzieliśmy się także, że Polacy są najbardziej skłonni do ubezpieczenia się na wypadek utraty zdolności do pracy – taka odpowiedź uzyskała aż 74 proc. wskazań. Kolejne w rankingu popularności są ubezpieczenia od poważnego zachorowania (68 proc.) oraz od nieszczęśliwych wypadków (66 proc.).

Warto zaznaczyć, że 39 proc. Polaków twierdzi, że ubezpieczenie na życie w niczym nie pomaga, a 37 proc. uważa je za bardzo potrzebne. Prof. Tomkiewicz zauważył, że wyniki badania świadczą, iż postawy Polaków wobec ubezpieczeń zmieniają się powoli.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA