fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Polacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Prawie połowa Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat ich finanse ulegną poprawie.

Aż 47 proc. Polaków oczekuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie – wynika z badania „Prudential Family Index”. Mniej więcej co piąty respondent spodziewa się utrzymania obecnego statusu materialnego.

Polacy wierzą w pomoc innych

Warto zaznaczyć, że aż 27 proc. ankietowanych Polaków jest przekonanych, że w razie kłopotów finansowych uzyskają oni od kogoś pomoc. Tutaj wymieniana jest rodzina, znajomi oraz państwo.

Musimy pamiętać, że ostatnie lata były wyjątkowo korzystne pod względem gospodarczym. Już teraz jednak widać, że dochody realne na skutek inflacji spadają, obciążenia kredytowe rosną, wobec niepewności na rynkach firmy wstrzymują się z inwestycjami, co odbije się na rynku pracy. Możliwość 'poradzenia sobie’ w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia w rodzinie (utrata życia lub możliwości zarobkowania członka rodziny albo poważna choroba) będzie więc trudniejsza niż parę lat temu

– powiedział w komunikacie dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego prof. Jacek Tomkiewicz.

Z badania „Prudential Family Index” dowiedzieliśmy się także, że Polacy są najbardziej skłonni do ubezpieczenia się na wypadek utraty zdolności do pracy – taka odpowiedź uzyskała aż 74 proc. wskazań. Kolejne w rankingu popularności są ubezpieczenia od poważnego zachorowania (68 proc.) oraz od nieszczęśliwych wypadków (66 proc.).

Warto zaznaczyć, że 39 proc. Polaków twierdzi, że ubezpieczenie na życie w niczym nie pomaga, a 37 proc. uważa je za bardzo potrzebne. Prof. Tomkiewicz zauważył, że wyniki badania świadczą, iż postawy Polaków wobec ubezpieczeń zmieniają się powoli.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA