fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Polacy pozytywnie patrzą w przyszłość

Prawie połowa Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat ich finanse ulegną poprawie.

Aż 47 proc. Polaków oczekuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie – wynika z badania „Prudential Family Index”. Mniej więcej co piąty respondent spodziewa się utrzymania obecnego statusu materialnego.

Polacy wierzą w pomoc innych

Warto zaznaczyć, że aż 27 proc. ankietowanych Polaków jest przekonanych, że w razie kłopotów finansowych uzyskają oni od kogoś pomoc. Tutaj wymieniana jest rodzina, znajomi oraz państwo.

Musimy pamiętać, że ostatnie lata były wyjątkowo korzystne pod względem gospodarczym. Już teraz jednak widać, że dochody realne na skutek inflacji spadają, obciążenia kredytowe rosną, wobec niepewności na rynkach firmy wstrzymują się z inwestycjami, co odbije się na rynku pracy. Możliwość 'poradzenia sobie’ w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia w rodzinie (utrata życia lub możliwości zarobkowania członka rodziny albo poważna choroba) będzie więc trudniejsza niż parę lat temu

– powiedział w komunikacie dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego prof. Jacek Tomkiewicz.

Z badania „Prudential Family Index” dowiedzieliśmy się także, że Polacy są najbardziej skłonni do ubezpieczenia się na wypadek utraty zdolności do pracy – taka odpowiedź uzyskała aż 74 proc. wskazań. Kolejne w rankingu popularności są ubezpieczenia od poważnego zachorowania (68 proc.) oraz od nieszczęśliwych wypadków (66 proc.).

Warto zaznaczyć, że 39 proc. Polaków twierdzi, że ubezpieczenie na życie w niczym nie pomaga, a 37 proc. uważa je za bardzo potrzebne. Prof. Tomkiewicz zauważył, że wyniki badania świadczą, iż postawy Polaków wobec ubezpieczeń zmieniają się powoli.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA