fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy są coraz bardziej zadłużeni

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.

Od września 2022 roku do września 2023 roku nieopłacone na czas zobowiązania konsumentów w Polsce zwiększyły się o 6,5 mld zł i osiągnęły 83,6 mld złotych – wynika z Raportu InfoDług przygotowanego na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK.

Przytaczane dane pokazują, że liczba nierzetelnych dłużników wzrosła o 20 tys. osób i dzisiaj nieopłacone na czas zobowiązania ma 2,7 mln ludzi. Przeciętne przeterminowane zobowiązanie wynosi obecnie 31 tys. zł, podczas gdy kwartał temu było to 30,1 tys. zł, a rok temu – 29 tys. zł.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zauważył, że sytuacja uległa pogorszeniu szczególnie na wschodzie Polski. To właśnie u mieszkańców Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i ziemi świętokrzyskiej zaległe długi pogłębiły się najbardziej. Najwięcej niesolidnych dłużników, bo aż 113 na 1000 pełnoletnich mieszkańców jest jednak w województwie lubuskim na zachodzie kraju. Średnio dla kraju zaległości w opłacaniu zobowiązań ma 87 na 1000 dorosłych Polaków.

Jeśli w dobrych warunkach gospodarczych, często ze względu na nadmierny optymizm i wiarę w swoje możliwości przy zaciąganiu zobowiązań, Polacy wpadają w problemy, to przeważnie obwiniają o to zbyt niskie zarobki i siebie. Mówią o słabych wynagrodzeniach i że nie wzięli pod uwagę nieoczekiwanych wydatków czy zdarzeń losowych lub że źle zarządzają budżetem, ale teraz jedna trzecia uważa, że jest to wina inflacji

– powiedział Sławomir Grzelczak.

Najwyższa wartość ogólnego zaległego zadłużenia dotyczy natomiast mieszkańców województwa mazowieckiego, bo wynosi ono 15,9 mld złotych, czyli o 1,3 mld więcej niż rok temu. Na Mazowszu mieszka też najwięcej niesumiennych dłużników – 363,5 tys.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA