fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPolacy są coraz bardziej zadłużeni

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.

Od września 2022 roku do września 2023 roku nieopłacone na czas zobowiązania konsumentów w Polsce zwiększyły się o 6,5 mld zł i osiągnęły 83,6 mld złotych – wynika z Raportu InfoDług przygotowanego na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK.

Przytaczane dane pokazują, że liczba nierzetelnych dłużników wzrosła o 20 tys. osób i dzisiaj nieopłacone na czas zobowiązania ma 2,7 mln ludzi. Przeciętne przeterminowane zobowiązanie wynosi obecnie 31 tys. zł, podczas gdy kwartał temu było to 30,1 tys. zł, a rok temu – 29 tys. zł.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zauważył, że sytuacja uległa pogorszeniu szczególnie na wschodzie Polski. To właśnie u mieszkańców Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i ziemi świętokrzyskiej zaległe długi pogłębiły się najbardziej. Najwięcej niesolidnych dłużników, bo aż 113 na 1000 pełnoletnich mieszkańców jest jednak w województwie lubuskim na zachodzie kraju. Średnio dla kraju zaległości w opłacaniu zobowiązań ma 87 na 1000 dorosłych Polaków.

Jeśli w dobrych warunkach gospodarczych, często ze względu na nadmierny optymizm i wiarę w swoje możliwości przy zaciąganiu zobowiązań, Polacy wpadają w problemy, to przeważnie obwiniają o to zbyt niskie zarobki i siebie. Mówią o słabych wynagrodzeniach i że nie wzięli pod uwagę nieoczekiwanych wydatków czy zdarzeń losowych lub że źle zarządzają budżetem, ale teraz jedna trzecia uważa, że jest to wina inflacji

– powiedział Sławomir Grzelczak.

Najwyższa wartość ogólnego zaległego zadłużenia dotyczy natomiast mieszkańców województwa mazowieckiego, bo wynosi ono 15,9 mld złotych, czyli o 1,3 mld więcej niż rok temu. Na Mazowszu mieszka też najwięcej niesumiennych dłużników – 363,5 tys.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA