fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportPolacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.

Obszerne, doroczne badanie 2024 Global Automotive Consumer Study dotyczące motoryzacyjnych preferencji zakupowych konsumentów przygotowała firma doradcza Deloitte. Zostały w nim wzięte pod uwagę opinie 27 tysięcy osób z 26 państw, w tym Polski. 

Połowa pytanych Polaków deklaruje, że ich następnym kupowanym pojazdem będzie samochód na benzynę lub ropę. Oznacza to wzrost tego typu preferencji o 10 procent od zeszłego roku, a tym samym spadek zainteresowania autami na prąd. 

Najczęściej pojawiające się obiekcje wobec samochodów elektrycznych to ich cena oraz trudności związane z ładowaniem (chodzi zarówno o czas, jak i dostępność niezbędnej do tego infrastruktury). Jednocześnie niepokój konsumentów wywołuje obawa o los zużytych akumulatorów, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko. 

Obecnie zaledwie 3,5 proc. samochodów poruszających się po polskich drogach to elektryki. 

Przy wyborze nowego samochodu Polacy biorą pod uwagę głównie jakość i cenę. Trzy czwarte ankietowanych na ten temat mieszkańców naszego kraju deklaruje, że nie zamierza wydawać na kolejne auto więcej niż 150 tysięcy złotych. 

deloitte.com, pspa.com.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA