fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Polacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Zdecydowana większość Polaków jest przekonana, że polskie państwo w jakiś sposób zapewni im godne życie na emeryturze.

Prawie trzy czwarte Polaków wierzy, że państwo zapewni im emeryturę – wynika z raportu „Długie Jutro” przygotowanego przez Nationale Nederlanden. Najbardziej sceptyczni co do państwowych emerytur są młodzi Polacy.

Badanie Nationale Nederlanden wykazało, że co piąty Polak zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że państwo zapewni im emeryturę, a 53 proc. „raczej się zgadza”. Zdecydowanie w emeryturę z ZUS nie wierzy co dziesiąty ankietowany i prawdopodobnie słusznie, bo według dzisiejszych prognoz samego ZUS za kilkadziesiąt lat stopa zastąpienia, czyli wysokość świadczenia emerytalnego w stosunku do dzisiejszego wynagrodzenia, wyniesie w Polsce około 25 proc.

Młodzi ludzie w wieku 18-34 lat w najmniejszym stopniu wierzą w systemy publiczne oraz oferowane rozwiązania emerytalne. Wykazują sceptycyzm i dostrzegają potrzebę samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse. Najwięcej zaufania w instytucje państwowe pokładają seniorzy.

– napisano w raporcie.

Badanie „Długie Jutro” pokazało również, jakie Polacy mają plany na swoją emeryturę. Aż 62 proc. będzie pracowało tak długo, jak to możliwe, a 57 proc. deklaruje, że ma taką pracę, że spokojnie może ją wykonywać do 70. roku życia. Jednocześnie 61 proc. Polaków wie, ile musi odłożyć pieniędzy na emeryturę, zaś 55 proc. podjęło odpowiednie kroki, aby mieć wygodne życie na emeryturze.

Jeżeli chodzi o zadowolenie z wolnego czasu na emeryturze – Polska znajduje się na podium razem z Hiszpanią i Holandią. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy. Zupełnie inne podejście charakteryzuje Czechów. Prawie połowa z nich z chęcią wróciłaby do aktywności zawodowej

– dodano w raporcie.

Źródło: Nationale Nederlanden
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA