fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Polacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Zdecydowana większość Polaków jest przekonana, że polskie państwo w jakiś sposób zapewni im godne życie na emeryturze.

Prawie trzy czwarte Polaków wierzy, że państwo zapewni im emeryturę – wynika z raportu „Długie Jutro” przygotowanego przez Nationale Nederlanden. Najbardziej sceptyczni co do państwowych emerytur są młodzi Polacy.

Badanie Nationale Nederlanden wykazało, że co piąty Polak zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że państwo zapewni im emeryturę, a 53 proc. „raczej się zgadza”. Zdecydowanie w emeryturę z ZUS nie wierzy co dziesiąty ankietowany i prawdopodobnie słusznie, bo według dzisiejszych prognoz samego ZUS za kilkadziesiąt lat stopa zastąpienia, czyli wysokość świadczenia emerytalnego w stosunku do dzisiejszego wynagrodzenia, wyniesie w Polsce około 25 proc.

Młodzi ludzie w wieku 18-34 lat w najmniejszym stopniu wierzą w systemy publiczne oraz oferowane rozwiązania emerytalne. Wykazują sceptycyzm i dostrzegają potrzebę samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse. Najwięcej zaufania w instytucje państwowe pokładają seniorzy.

– napisano w raporcie.

Badanie „Długie Jutro” pokazało również, jakie Polacy mają plany na swoją emeryturę. Aż 62 proc. będzie pracowało tak długo, jak to możliwe, a 57 proc. deklaruje, że ma taką pracę, że spokojnie może ją wykonywać do 70. roku życia. Jednocześnie 61 proc. Polaków wie, ile musi odłożyć pieniędzy na emeryturę, zaś 55 proc. podjęło odpowiednie kroki, aby mieć wygodne życie na emeryturze.

Jeżeli chodzi o zadowolenie z wolnego czasu na emeryturze – Polska znajduje się na podium razem z Hiszpanią i Holandią. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy. Zupełnie inne podejście charakteryzuje Czechów. Prawie połowa z nich z chęcią wróciłaby do aktywności zawodowej

– dodano w raporcie.

Źródło: Nationale Nederlanden
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA