fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy zmienili zachowania zakupowe

Polacy zmienili zachowania zakupowe

Cena jest obecnie głównym kryterium, którym kierują się Polacy podczas zakupów.

Ze względu na wysoką inflację Polacy drastycznie zmienili swoje zachowania zakupowe. Jak informuje „Rzeczpospolita” polscy konsumenci skupiają się obecnie na rosnących cenach, a inne kryteria zakupowe tracą dla nich znaczenie.

Cytowane przez „Rz” badanie SW Research dla Grupy Blix wykazało, że aż 84 proc. Polaków w celu szukania oszczędności regularnie przegląda gazetki promocyjne sklepów. Wśród pomysłów na oszczędzanie dominuje ograniczanie wydatków na jedzenie (60 proc.), ale Polacy będą też kupować po prostu tańsze produkty na promocjach lub będą korzystać z marek własnych sieci handlowych. W ostatnich sześciu miesiącach Polacy oszczędzali natomiast głównie na gastronomii, odzieży i obuwiu oraz wyposażeniu domu.

– Konsumenci muszą oszczędzać, a starają się to robić tak, aby minimalizować potencjalny wpływ na styl i jakość życia. Szukają zamienników, polują na okazje. Takie zmiany zostaną z nami na długo – powiedziała dziennikowi Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry.

Co ciekawe, eksperci wskazują, że rośnie udział mężczyzn w planowaniu codziennych zakupów. Z tego powodu sieci handlowe będą musiały zmienić swoje strategie marketingowe. W każdym jednak wypadku najważniejszym kryterium walki o klienta  będzie cena. Zdaniem Zbigniewa Sierockiego, dyrektora zarządzającego ASM Sales Force Agency, w 2023 r. Polacy muszą przygotować się na dalsze podwyżki cen żywności, na które wpływać będą wysokie ceny energii, wzrost kosztów produkcji i rosnące koszty pracy.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA