fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolakom zależy na work-life balance

Polakom zależy na work-life balance

Polscy pracownicy przywiązują olbrzymią wagę do work-life balance i jest to dla nich najważniejszy czynnik wpływający na zadowolenie z obecnego lub potencjalnego miejsca pracy.

Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym to najważniejszy element wpływający na zadowolenie Polaków w miejscu pracy – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badawczego Randstad. Na czynnik ten wskazało aż 94 proc. ankietowanych, podczas gdy na świecie odpowiedź ta zyskała 93 proc. wskazań. Drugie miejsce w zestawieniu zajęło atrakcyjne wynagrodzenie, które w Polsce uzyskało 92 proc. (93 proc. globalnie), a trzecie miejsce – poczucie stabilności zatrudnienia, na które wskazało po 89 proc. ankietowanych w Polsce i na świecie.

Praca zdalna w odwrocie

Badanie Randstad wykazało również, że na świecie utrzymuje się trend powrotu do biur. Aż 28 proc. Polaków przyznało, że pracodawca oczekuje od nich częstszej pracy z biura niż w poprzednim półroczu i taki sam odsetek twierdzi, że wykonanie tego zalecenia jest sprawdzane bardziej rygorystycznie. Dla porównania, na świecie do częstszej pracy w biurze jest wzywanych 35 proc. ankietowanych, a 41 proc. odczuwa większą kontrolę tego elementu.

Badanie pokazuje, że pracownicy przywykli do rozwiązań umożliwiających wykonywanie obowiązków poza biurem: dla 39 proc. osób możliwość pracy zdalnej jest tak istotna, że nie podlega negocjacji. Wśród Polaków ten odsetek jest nieco wyższy i sięga obecnie 43 proc. Jednocześnie, polscy pracownicy zapytani, czy rozważaliby odejście z firmy, gdyby wymagała od nich częstszej obecności w biurze, rzadziej odpowiadali twierdząco (32 proc. vs 37 proc. globalnie). Polacy rzadziej odrzuciliby też ofertę zatrudnienia, gdyby nie zakładała elastyczności miejsca pracy (28 proc. vs 37 proc. globalnie) oraz godzin pracy (35 proc. vs 41 proc.)

– napisano w najnowszym Workmonitorze Randstad.

Jednocześnie cytowane badanie dowiodło, że 36 proc. Polaków sądzi, że ich pracodawca nie zapewnia im wystarczającej liczby dni zdalnych, zaś 22 proc. pracowników przyznało, że w oparciu o założenie, że praca zdalna zostanie z nami już na stałe, podjęła życiowe decyzje, np. o przeprowadzce poza miasto (na świecie aż 37 proc.).

Źródło: Randstad
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA