fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaKrajPolsce bardzo brakuje robotników

Polsce bardzo brakuje robotników

Bezrobocie w naszym kraju utrzymuje się na niskim poziomie 5 proc., a na rynku są branże, którym w ogóle ciężko jest znaleźć pracowników.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosiła 5 proc. Polskim pracodawcom jest coraz trudniej znaleźć pracowników, szczególnie fizycznych.

Barometr Zawodów przygotowany przez Gremi Personal wykazał, że największe braki kadrowe są w przemyśle, gdzie do zapełnienia jest aż 23,5 tys. stanowisk. Aż 39 proc. wakatów w tej branży to pozycje dla rzemieślników i robotników, a co czwarte stanowisko jest dla monterów i operatorów maszyn. 12 proc. wakatów to specjaliści.

Drugą branżą w kolejności pod kątem liczby wakatów jest handel, gdzie pracodawcy mają 16,5 tys. otwartych stanowisk. Tutaj 43 proc. pozycji jest dla kasjerów i sprzedawców. Ludzi do pracy brakuje też w budownictwie, gdzie jest 13 tys. wakatów oraz w transporcie i gospodarce magazynowej z prawie 10 tys. otwartymi pozycjami. W przypadku tej ostatniej branży potrzebni są przede wszystkim monterzy maszyn i operatorzy. Ostatnią gałęzią gospodarki, gdzie wyjątkowo brakuje rąk do pracy, jest działalność profesjonalna, techniczna i naukowa – 8,1 tys. wakatów.

Pracownicy fizyczni z zagranicy

Według Anny Dzhoboldy, dyrektorki departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal, aż 80 proc. zapytań od pracodawców w skali roku dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych.

Agencje zatrudnienia w Polsce muszą szukać takich pracowników za granicą. Z uwagi na wojnę na Ukrainie, konieczne jest ściąganie ludzi na przykład z Uzbekistanu i Kazachstanu, a ostatnio nawet z Boliwii i Kolumbii.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA