fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolsce bardzo brakuje robotników

Polsce bardzo brakuje robotników

Bezrobocie w naszym kraju utrzymuje się na niskim poziomie 5 proc., a na rynku są branże, którym w ogóle ciężko jest znaleźć pracowników.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosiła 5 proc. Polskim pracodawcom jest coraz trudniej znaleźć pracowników, szczególnie fizycznych.

Barometr Zawodów przygotowany przez Gremi Personal wykazał, że największe braki kadrowe są w przemyśle, gdzie do zapełnienia jest aż 23,5 tys. stanowisk. Aż 39 proc. wakatów w tej branży to pozycje dla rzemieślników i robotników, a co czwarte stanowisko jest dla monterów i operatorów maszyn. 12 proc. wakatów to specjaliści.

Drugą branżą w kolejności pod kątem liczby wakatów jest handel, gdzie pracodawcy mają 16,5 tys. otwartych stanowisk. Tutaj 43 proc. pozycji jest dla kasjerów i sprzedawców. Ludzi do pracy brakuje też w budownictwie, gdzie jest 13 tys. wakatów oraz w transporcie i gospodarce magazynowej z prawie 10 tys. otwartymi pozycjami. W przypadku tej ostatniej branży potrzebni są przede wszystkim monterzy maszyn i operatorzy. Ostatnią gałęzią gospodarki, gdzie wyjątkowo brakuje rąk do pracy, jest działalność profesjonalna, techniczna i naukowa – 8,1 tys. wakatów.

Pracownicy fizyczni z zagranicy

Według Anny Dzhoboldy, dyrektorki departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal, aż 80 proc. zapytań od pracodawców w skali roku dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych.

Agencje zatrudnienia w Polsce muszą szukać takich pracowników za granicą. Z uwagi na wojnę na Ukrainie, konieczne jest ściąganie ludzi na przykład z Uzbekistanu i Kazachstanu, a ostatnio nawet z Boliwii i Kolumbii.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA