fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska bije rekordy w eksporcie serów

Polska bije rekordy w eksporcie serów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat produkcja serów w Polsce systematycznie rosła, aby w 2022 roku osiągnąć rekordowy poziom, który jest już bliski 1 mln ton.

W 2022 roku Polska wyprodukowała 992 tys. ton serów i twarogów, co jest dla naszego kraju rekordowym wynikiem. Zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński w rozmowie z PAP podkreślił, że obecnie Polska należy do grona największych światowych producentów serów. W Unii Europejskiej zajmujemy pod tym względem czwarte miejsce, a na świecie – piąte. Więcej serów od nas w Europie produkują tylko Niemcy (2,3 mln ton), Francja (1,9 mln ton) oraz Włochy (1,4 mln ton), zaś liderem globalnej produkcji są USA (6,2 mln ton).

W latach 2000-2022 wolumen produkcji serów w Polsce uległ podwojeniu, a od 2004 roku wzrósł o 71 proc. W polskiej produkcji dominują sery twarogowe, które stanowią 52 proc., a kolejne są sery podpuszczkowe dojrzewające (sery żółte) – 39 proc. oraz sery topione – 8 proc. Wraz ze wzrostem produkcji Polska poszerza też ofertę asortymentową serów.

W latach 2004-22 wolumen eksportu serów i twarogów wzrósł 8,5-krotnie i w roku 2022 osiągnął 279 tys. ton, co stanowiło 28 proc. udział w krajowej produkcji (wobec 14 proc. w 2004 r.). Z danych Biura Analiz i Strategii KOWR wynika, że aż 64 proc. wartości eksportu stanowią sery dojrzewające (735 tys. euro), podczas gdy sery świeże, serwatkowe i twarogowe pokrywają łącznie 36 proc. zagranicznej sprzedaży (415 tys. euro).

Jeśli chodzi o eksport serów żółtych, to eksportujemy je głównie do krajów UE, a w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku do krajów Wspólnoty sprzedaliśmy 68 tys. ton tego rodzaju serów. Jeśli chodzi o eksport serów świeżych, serwatkowych i twarogowych, to od stycznia do sierpnia 2023 r. z Polski za granicę sprzedano ich 88 tys. ton. Aż 74 tys. ton trafiło do UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA