fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPolska chce oclić rosyjską ropę

Polska chce oclić rosyjską ropę

Warszawa złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie unijnych ceł na import rosyjskiej ropy.

Wprowadzenie ceł jest całkiem możliwe, bo nie będzie wymagało jednomyślnej zgody państw członkowskich, a jedynie większości kwalifikowanej. Propozycja Polski jest związana z decyzją państw członkowskich na szczycie UE o wprowadzeniu embarga na rosyjska ropę, z którego wyłączono Czechy, Słowację i Węgry. Te kraje mają dostęp do tańszej ropy z Rosji, a inne kraje UE muszą za nią płacić średnio o ok. 30 proc. więcej. Warszawa liczy na to, że nowe taryfy pozwolą zachować warunki równej konkurencji na unijnym rynku paliw. Propozycja może zostać przyjęta, nawet jeśli Czesi, Słowacy i Węgry się jej sprzeciwią.

„UE powinna wprowadzić cła na import rosyjskich paliw kopalnych. Nie powinno to być cło ad valorem, ale specyficzne, powiązane z globalnymi cenami paliw kopalnych, aby zachęcić do importu z alternatywnych kierunków” – uzasadniono w dokumencie napisanym przez polski rząd. „Ponadto powinien zostać wprowadzony dodatkowy mechanizm nie tylko gwarantujący, że wielkości importu nie przekraczają wielkości z ostatnich lat, ale również zachęcający do ich stopniowego zmniejszania” – dodano.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, to dochody z ceł mogłyby być przeznaczone na projekty związane z transformacją energetyczną na Ukrainie, a także na wsparcie Ukrainy po wojnie oraz zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sektora energetycznego w UE.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział, że przyjęcie ceł jest też podyktowane względami etycznymi, gdyż kraje, które korzystają z tańszej rosyjskiej ropy, w jego opinii powinni przeznaczać wynikające z tego faktu korzyści na udział w kosztach związanych z wojną.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA