W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z ambasadorem Chin w Polsce Sun Linjiang, w trakcie którego omówione zostały najważniejsze sprawy z zakresu dwustronnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Polska liczy na to, że uda jej się zwiększyć eksport do Państwa Środka.
Przedstawicielem strony polskiej w rozmowach był dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk, który zwrócił uwagę na potrzebę równoważenia polsko-chińskiego handlu i zwiększania eksportu. Ze swojej strony ambasador Sun Linjiang stwierdził, że polska żywność cieszy się w Chinach uznaniem ze względu na jakość i smak.
Polska wyeksportowała w ubiegłym roku żywność o wartości prawie 52 mld euro i ma znaczącą nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym. Na tym tle uznajemy ostatnie wyniki eksportu do Chin za zdecydowanie poniżej naszego potencjału
– powiedział Bogusław Wijatyk.
Dyrektor podkreślił, że podstawowym środkiem w celu zwiększenia eksportu do Chin jest znaczące poszerzenie dostępu do rynku chińskiego dla polskiej żywności. Warszawa ma szczególną nadzieję, że Pekin zmieni podejście do tematu eksportu polskiego mięsa i Chińczycy będą respektować zasady regionalizacji w zakresie chorób zwierząt. Poza tym Polska oczekuje sprawnego zakończenia ostatnich uzgodnień technicznych i rozpoczęcia w 2024 r. eksportu do Chin mięsa wołowego, owoców borówki oraz karm dla zwierząt domowych.
W sumie w 2023 roku polski eksport do Chin osiągnął wielkość 147,6 mln euro, a największym zainteresowaniem chińskich konsumentów cieszą się polskie mleko i produkty mleczne. W celu zwiększenia obecności naszych produktów w Chinach Polska prowadzi na tamtejszym rynku liczne działania informacyjno-promocyjne, a na ten rok zaplanowano udział naszego kraju na targach Sial China w Szanghaju (w maju) oraz FOOD EXPO PRO w Hongkongu (w sierpniu).