fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportPolacy globalnymi liderami jazdy na rowerze

Polacy globalnymi liderami jazdy na rowerze

Polska znajduje się w czołówce państwa świata, w których największy odsetek mieszkańców potrafi jeździć na rowerze i aktywnie korzysta z tej umiejętności.

Niemiecki serwis Statista opublikował wyniki badań z kilku krajów o odsetku osób posiadających umiejętność jeżdżenia na rowerze oraz najczęściej wybierających tę formę transportu. 

Spośród dziesięciu badanych krajów, pierwsze miejsce zajęła Holandia, gdzie 53 proc. zapytanych osób deklaruje, że podróżuje rowerem przynajmniej dwa razy w tygodniu. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Polska, gdzie podobną deklarację wygłosiło 36 proc. respondentów. Dla porównania we Francji było ich 20 proc., a w USA zaledwie 16 proc. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie 2023 roku na grupie 2-10 tysięcy osób w wieku między 18. a 64. rokiem życia w każdym z państw. 

Dwa lata temu IPSOS opublikował badania, w których uwzględniono informacje na temat umiejętności jazdy na rowerze. Deklarowało ją wtedy 63 proc. osób dorosłych na całym świecie, z tego największy odsetek, sięgający 83 proc., był w Polsce. Również w Polsce najwięcej (61 proc.) użytkowników jednośladów używa ich głównie do ćwiczeń. 

statista.com, ipsos.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA