Instytut Frasera – kanadyjski think tank – od 1970 roku przygotowuje ranking państw pod względem przestrzegania w nich zasad wolnego rynku.
Polska rośnie, ale i tak jest najsłabsza w UE
W tegorocznym zestawieniu Polska zajęła 59. miejsce (razem z Seszelami i Brunei) na 165 sklasyfikowanych państw. Oznacza to poprawę od ubiegłego roku, gdy była 64. Osiągnięty wynik to 7,12 punktu na 10 możliwych.
Mimo wzrostu pozycji i tak Polska zajmuje w rankingu prawie najgorsze miejsce ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Niżej, na 72 miejscu, jest tylko Grecja.
Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość zostało przez analityków instytutu sklasyfikowane jako czwarta pod względem poziomu populizmu partia polityczna ze wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Singapur wyprzedził Hongkong
Tegoroczny ranking Instytutu Frasera wywołał jednak sensację z innego powodu. Pierwszy raz w jego historii uległa zmiana na pierwszym miejscu zestawienia. Dotychczas – od 53 lat – zajmował je Hongkong, który w tym roku został wyprzedzony przez Singapur. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria, Nowa Zelandia i USA. Na ostatnich znajdują się Syria, Zimbabwe i Wenezuela.
Najważniejszymi wartościami mierzonymi przez Instytut Frasera są wolność gospodarcza i osobista, swoboda prowadzenia wymiany oraz możliwości wejścia na rynek i konkurowania z już obecnymi na nim graczami oraz bezpieczeństwo osobiste i majątkowe.
W rankingu są brane pod uwagę takie wskaźniki jak rozmiar sektora publicznego, zasady systemu prawnego i stosowanie prawa własności, siła waluty, swoboda międzynarodowej wymiany handlowej oraz stopień uregulowania gospodarki.
fraserinstitute.org