fbpx
piątek, 25 października, 2024
Strona głównaŚwiatPolska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.

Instytut Frasera – kanadyjski think tank – od 1970 roku przygotowuje ranking państw pod względem przestrzegania w nich zasad wolnego rynku. 

Polska rośnie, ale i tak jest najsłabsza w UE

W tegorocznym zestawieniu Polska zajęła 59. miejsce (razem z Seszelami i Brunei) na 165 sklasyfikowanych państw. Oznacza to poprawę od ubiegłego roku, gdy była 64. Osiągnięty wynik to 7,12 punktu na 10 możliwych. 

Mimo wzrostu pozycji i tak Polska zajmuje w rankingu prawie najgorsze miejsce ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Niżej, na 72 miejscu, jest tylko Grecja. 

Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość zostało przez analityków instytutu sklasyfikowane jako czwarta pod względem poziomu populizmu partia polityczna ze wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

Singapur wyprzedził Hongkong

Tegoroczny ranking Instytutu Frasera wywołał jednak sensację z innego powodu. Pierwszy raz w jego historii uległa zmiana na pierwszym miejscu zestawienia. Dotychczas – od 53 lat – zajmował je Hongkong, który w tym roku został wyprzedzony przez Singapur. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria, Nowa Zelandia i USA. Na ostatnich znajdują się Syria, Zimbabwe i Wenezuela. 

Najważniejszymi wartościami mierzonymi przez Instytut Frasera są wolność gospodarcza i osobista, swoboda prowadzenia wymiany oraz możliwości wejścia na rynek i konkurowania z już obecnymi na nim graczami oraz bezpieczeństwo osobiste i majątkowe. 

W rankingu są brane pod uwagę takie wskaźniki jak rozmiar sektora publicznego, zasady systemu prawnego i stosowanie prawa własności, siła waluty, swoboda międzynarodowej wymiany handlowej oraz stopień uregulowania gospodarki. 

fraserinstitute.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA