fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolska potęgą na rynku grzybów

Polska potęgą na rynku grzybów

W minionym roku Polska eksportowała grzyby o wartości grubo przekraczającej 2 miliardy złotych. Jesteśmy europejską potęgą.

W 2022 roku wartość eksportu grzybów z Polski wyniosła aż 2,5 miliardów złotych – podała „Rzeczpospolita”. Dziennik dodaje, że w tym roku wynik będzie równie dobry, a niewykluczone, że nawet lepszy.

W ostatnich latach eksport wszystkich grzybów z Polski systematycznie rośnie. Tylko w 2022 roku wzrósł on o 15 proc. rok do roku. Do końca maja 2023 roku wartość eksportu wyniosła już 1 miliard złotych.

Większość eksportowanych z Polski grzybów stanowią pieczarki, gdyż z 2,5 miliardów złotych sprzedanych zagranicę w minionym roku akurat te grzyby odpowiadały za aż 2,24 miliarda złotych, czyli 88 proc. całości. Poza pieczarkami, Polska eksportuje też oczywiście inne rodzaje grzybów, jak popularne kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze czy opieńki, ale też mniej znane, jak lejkowiec dęty, pieprznik trąbkowy czy kolczak obłączasty.

Polski rynek grzybów jest mocny, bo jak tłumaczy „Rzeczpospolita”, w naszym kraju nie ma limitów przy ich zbiorach. Dla porównania w Niemczech czy Wielkiej Brytanii grzybiarze mogą zebrać maksymalnie 2 kilogramy grzybów, we Francji za grzybobranie w lasach państwowych trzeba płacić, a w Austrii grozi za to nawet mandat w wysokości 750 euro.

W sumie w Polsce produkowanych jest rocznie 330 tys. ton grzybów rocznie. To znacznie więcej niż w drugiej na liście Holandii, gdzie jest to 230 tys. ton. Kolejnymi producentami grzybów w Europie są Włochy i Hiszpania.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA