fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska potęgą na rynku grzybów

Polska potęgą na rynku grzybów

W minionym roku Polska eksportowała grzyby o wartości grubo przekraczającej 2 miliardy złotych. Jesteśmy europejską potęgą.

W 2022 roku wartość eksportu grzybów z Polski wyniosła aż 2,5 miliardów złotych – podała „Rzeczpospolita”. Dziennik dodaje, że w tym roku wynik będzie równie dobry, a niewykluczone, że nawet lepszy.

W ostatnich latach eksport wszystkich grzybów z Polski systematycznie rośnie. Tylko w 2022 roku wzrósł on o 15 proc. rok do roku. Do końca maja 2023 roku wartość eksportu wyniosła już 1 miliard złotych.

Większość eksportowanych z Polski grzybów stanowią pieczarki, gdyż z 2,5 miliardów złotych sprzedanych zagranicę w minionym roku akurat te grzyby odpowiadały za aż 2,24 miliarda złotych, czyli 88 proc. całości. Poza pieczarkami, Polska eksportuje też oczywiście inne rodzaje grzybów, jak popularne kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze czy opieńki, ale też mniej znane, jak lejkowiec dęty, pieprznik trąbkowy czy kolczak obłączasty.

Polski rynek grzybów jest mocny, bo jak tłumaczy „Rzeczpospolita”, w naszym kraju nie ma limitów przy ich zbiorach. Dla porównania w Niemczech czy Wielkiej Brytanii grzybiarze mogą zebrać maksymalnie 2 kilogramy grzybów, we Francji za grzybobranie w lasach państwowych trzeba płacić, a w Austrii grozi za to nawet mandat w wysokości 750 euro.

W sumie w Polsce produkowanych jest rocznie 330 tys. ton grzybów rocznie. To znacznie więcej niż w drugiej na liście Holandii, gdzie jest to 230 tys. ton. Kolejnymi producentami grzybów w Europie są Włochy i Hiszpania.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA