fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska zaostrzy kontrole na przejściach granicznych

Polska zaostrzy kontrole na przejściach granicznych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział wzmocnienie kontroli na przejściach granicznych, aby zabezpieczyć Polskę przed napływem produktów, które nie spełniają wymogów Unii Europejskiej.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w miniony weekend odwiedził przejścia graniczne w Korczowej, Medyce i Hrebennem, w ramach inspekcji importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. W trakcie wizyty zapowiedziano wzmocnienie kontroli oraz jeszcze większą aktywizację pracy inspekcji.

Szef polskiego resortu rolnictwa powiedział, że dokładne kontrole importu są konieczne, bo nadmierny napływ produktów rolnych z Ukrainy, które nie spełniają wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa. Problemem może być również fakt, że końcowymi odbiorcami wielu transportów są kraje bałtyckie, co może sprawić, że towary do nich przewożone ostatecznie i tak trafią do Polski. Minister Siekierski podkreślił, że wysoki eksport towarów z Ukrainy na zachód Europy powoduje wypieranie polskich producentów z unijnych rynków. Zauważył też, że w kontekście sytuacji na rynku drobiu niepokoi duży eksport jednodniowych kurczaków z krajów Unii Europejskiej na Ukrainę i w tej kwestii potrzeba przeprowadzić dogłębne analizy.

Jesteśmy na stacji przeładunkowej w Medyce. To tutaj przyjeżdżają pociągi ze zbożem, cukrem i innymi towarami, a także towarami przemysłowymi z Ukrainy. Później towary te albo jadą dalej tranzytem, albo są przeładowywane i wywożone w kierunku Niemiec i polskich portów, a część trafia na rynek polski. Potrzeba tam zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii. Potwierdza się też nadmierny import na polski rynek cukru, oleju i przetworów zbożowych takich jak mąki, śruty zbożowe, szczególnie kukurydziane

– powiedział minister Czesław Siekierski.

W sobotę na przejściach granicznych był też obecny sekretarz stanu Michał Kołodziejczak, który zapowiedział uszczelnienie polskiej granicy w celu ochrony produkcji polskiej żywności. W podobnym tonie wypowiadał się sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślający konieczność zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA