fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolska zignoruje Unię w sprawie zboża?

Polska zignoruje Unię w sprawie zboża?

Polska nie ma zamiaru w najbliższym czasie znieść zakazu importu zboża, nawet jeśli byłoby to sprzeczne z przepisami unijnymi.

Minister rolnictwa Robert Telus podczas wizyty w Częstochowie zapewnił, że we wrześniu Polska nie wpuści importu zboża z Ukrainy. Powodem są pełne magazyny.

Do 15 września obowiązuje zakaz importu zboża z Ukrainy na teren Unii Europejskiej, ale Polska chce go przedłużyć do końca 2023 roku. Dlatego dziś – 4 września – minister Telus w Hiszpanii będzie próbował, w gronie 5 sojuszników, przekonać Brukselę do takiego kroku.

Po 15 września nie wpuścimy do Polski importu zboża z Ukrainy, bo to jest w naszym interesie i interes polskich rolników jest dla nas ważniejszy niż jakiekolwiek przepisy unijne tego dotyczące. Wiemy, co mogłoby się zadziać, gdyby po 15 września zboże [z Ukrainy] do Polski wjeżdżało. Tym bardziej, że w tej chwili cena zboża jest niska, a magazyny są już pełne. Dlatego wiemy, że jest to w naszym interesie i będziemy tego bronić. Po to właśnie jadę z tym przekazem do Hiszpanii na szczyt ministrów rolnictwa

– powiedział Robert Telus w trakcie Krajowej Wystawy Rolniczej towarzyszącej tegorocznym Dożynkom Jasnogórskim w Częstochowie.

W Częstochowie obecny był też wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, który zapewnił, że rząd nie pozwoli, aby polski rolnik tracił przez arbitralne decyzje urzędników z Brukseli.

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy, również naszego kraju, mogą zapewnić tylko gospodarstwa rolne, tylko dobrze funkcjonujące rolnictwo własne. Nie import! Nie import z Ukrainy, nie import Ameryki Południowej, nie z Nowej Zelandii, nie z Australii, tylko własne, dobrze funkcjonujące rolnictwo

– stwierdził natomiast przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA