fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskę czeka ożywienie na rynku pracy?

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.

Pracodawcy w Polsce z optymizmem patrzą na 2024 rok. Z badania przeprowadzonego dla Grant Thornton wynika, że większość firm chce podnosić wynagrodzenia, a mniej więcej co trzecia ma zamiar otworzyć nowe rekrutacje.

Plany zatrudnienia nowych ludzi w ciągu najbliższych 12 miesięcy ma 31 proc. średnich i dużych firm przebadanych przez Biostat. To przeszło dwa razy więcej niż rok temu, gdy nowe rekrutacje chciało otwierać tylko 13 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Prawie dwukrotnie zmniejszył się także odsetek średnich i dużych firm, które chcą zmniejszać zatrudnienie i teraz takie plany ma tylko 13 proc. podmiotów, podczas gdy rok temu było to aż 23 proc.

Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, w 2024 roku gospodarka kontynuować będzie cykliczne ożywienie. w kolejnych kwartałach doświadczymy coraz silniejszego popytu na pracowników, co wobec ich ograniczonej podaży skutkować będzie wyraźnym przyspieszeniem płac, szczególnie w sektorach eksportujących. To dobra wiadomość dla pracowników i  coraz większe wyzwanie dla przedsiębiorców

– powiedział Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.

Badanie „Plany pracodawców” wykazało również, że firmy w Polsce chcą podnosić wynagrodzenia. Wzrost nominalnych płac planuje 79 proc. firm, podczas gdy rok temu było to 72 proc. a dwa lata temu – 59 proc. Najczęściej przedsiębiorstwa w Polsce chcą podnosić pensje równo ze wskaźnikiem inflacji, co planuje 42 proc. badanych. Podwyżki wynagrodzeń wyższe od inflacji ma zamiar wprowadzić 14 proc. pracodawców, a żadna firma nie ma w planach obniżki płac dla pracowników.

Źródło: Grant Thornton
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA