fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesPolski rynek rowerowy się rozpędza

Polski rynek rowerowy się rozpędza

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem wśród największych eksporterów rowerowych, jeśli chodzi o tempo wzrostu eksportu rowerów elektrycznych.

Aż 134 proc. wyniosło średnie roczne tempo wzrostu wartości polskiego eksportu rowerów elektrycznych w latach 2018-2022 – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pod tym względem Polska była liderem w Europie, mocno odstając od drugiej na tym podium Portugalii, której tempo wzrostu oscylowało wokół 110 proc. Kolejne miejsca w zestawieniu przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny zajęły Hiszpania, Włochy i Bułgaria, ale wszystkie te kraje mogą się cieszyć tempem wzrostu eksportu od ok. 70 do ok. 50 proc.

Rosnący eksport rowerów elektrycznych przekłada się także na wzrost inwestycji w zdolności produkcyjne komponentów składowych. Przykładem może być fabryka baterii do rowerów elektrycznych w Skawinie, która od września 2021 r. zwiększyła swoje moce produkcyjne z 25 tys. do 75 tys. sztuk rocznie

– czytamy w „Tygodniku Gospodarczym”.

Analitycy PIE wskazali, że łączna wartość eksportu rowerów elektrycznych z Polski wyniosła 148 mln euro, co uplasowało nas na 10. miejscu w Europie. W przypadku rowerów tradycyjnych wartość polskiego eksportu sięgnęła 175 mln euro.

Według przytaczanych przez PIE prognoz dotyczących europejskiego rynku rowerowego, jego wartość w latach 2023-2028 wzrośnie z 25 mld do niemal 40 mld dolarów.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA