fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolski rynek rowerowy się rozpędza

Polski rynek rowerowy się rozpędza

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem wśród największych eksporterów rowerowych, jeśli chodzi o tempo wzrostu eksportu rowerów elektrycznych.

Aż 134 proc. wyniosło średnie roczne tempo wzrostu wartości polskiego eksportu rowerów elektrycznych w latach 2018-2022 – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pod tym względem Polska była liderem w Europie, mocno odstając od drugiej na tym podium Portugalii, której tempo wzrostu oscylowało wokół 110 proc. Kolejne miejsca w zestawieniu przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny zajęły Hiszpania, Włochy i Bułgaria, ale wszystkie te kraje mogą się cieszyć tempem wzrostu eksportu od ok. 70 do ok. 50 proc.

Rosnący eksport rowerów elektrycznych przekłada się także na wzrost inwestycji w zdolności produkcyjne komponentów składowych. Przykładem może być fabryka baterii do rowerów elektrycznych w Skawinie, która od września 2021 r. zwiększyła swoje moce produkcyjne z 25 tys. do 75 tys. sztuk rocznie

– czytamy w „Tygodniku Gospodarczym”.

Analitycy PIE wskazali, że łączna wartość eksportu rowerów elektrycznych z Polski wyniosła 148 mln euro, co uplasowało nas na 10. miejscu w Europie. W przypadku rowerów tradycyjnych wartość polskiego eksportu sięgnęła 175 mln euro.

Według przytaczanych przez PIE prognoz dotyczących europejskiego rynku rowerowego, jego wartość w latach 2023-2028 wzrośnie z 25 mld do niemal 40 mld dolarów.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA