fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaBiznesPolskie e-auto Izera jednak nie powstanie?

Polskie e-auto Izera jednak nie powstanie?

Projekt Izera, polegający na budowie fabryki i produkcji pierwszego polskiego auta elektrycznego, najprawdopodobniej zostanie wstrzymany, a niewykluczone, że nawet anulowany.

Rząd Donalda Tuska chce przeprowadzić audyt projektu budowy fabryki samochodów Izera, po którym zapadnie decyzja o jego dalszej przyszłości – poinformowała „Rzeczpospolita”. Według dziennika ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie najpewniej podjęta w ścisłym otoczeniu samego premiera.

Dotychczas projekt Izera pochłonął 277 mln złotych, z czego trzy czwarte poszło na prace projektowe i techniczne oraz przygotowanie inwestycji, a jedną czwartą wydano na koszty administracyjne, w tym wynagrodzenia. „Rzeczpospolita” przypomina, że rządząca koalicja już przed wyborami krytycznie wypowiadała się o Izerze, którą uznawała za projekt czysto polityczny, a w minionym tygodniu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała rewizję Krajowego Planu Odbudowy i możliwość rezygnacji z projektów, które nie przyniosą korzyści. Wolne tempo realizacji inwestycji, brak pewności co do kolejnych jej kroków oraz niepewność dotycząca finansowania całości przedsięwzięcia nie działają na rzecz kontynuacji Izery, która miałaby być realizowana z chińskim partnerem Geely dostarczającym na globalny rynek 2 mln aut rocznie.

O ile jestem przeciwnikiem skasowania całej inwestycji, co wykreśliłoby możliwość współpracy z tak dużym graczem jak Geely, o tyle byłbym ostrożny w podejmowaniu decyzji co do przyszłości polskiego modelu. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy go potrzebujemy, a jeśli tak, to jaką liczbę tych pojazdów jesteśmy w stanie sprzedać

– powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Ostatecznie może się zatem okazać, że w Polsce powstanie fabryka elektrycznych samochodów marek chińskich, dla których Izera będzie tylko dodatkiem. Sama fabryka natomiast może przynieść korzyść polskiej gospodarce, bo na pewno przyciągnie nowe inwestycje i zapewni dodatkowe miejsca pracy w naszym kraju.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA