fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy będą hojne dla pracowników?

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.

Aż 51 proc. firm planuje świąteczne premie dla pracowników – wynika z badania, które przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. Przedsiębiorcy zapowiadają również, że benefity będą wyższe niż dotychczas. Rok temu benefity świąteczne oferowało 45 proc. ankietowanych firm.

W tym roku rośnie też popularność wigilii firmowej, którą planuje zorganizować 48 proc. firm, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w 2022 roku. Inne benefity planowane przez pracodawców na święta to upominki dla pracowników i ich rodzin (32 proc.), a także specjalne bony podarunkowe (29 proc.). Brak jakichkolwiek benefitów gwiazdkowych deklaruje co dziesiąta firma.

Omawiane badanie wykazało też, że rośnie wartość świątecznych benefitów, bo w 30 proc. firm na ten cel przeznaczonych będzie powyżej 500 złotych na osobę. Rok temu takie deklaracje złożyło 21 proc. respondentów. Kwotę od 300 do 500 złotych na benefity przeznaczy 29 proc. firm, a 2 proc. deklaruje przeznaczenie na ten cel mniej niż 50 złotych.

To, że firmy zabezpieczają coraz większe budżety na świąteczne bonusy pod koniec roku jest sygnałem, że dostrzegają wyzwania finansowe, z którymi mierzą się pracownicy. Inflacja i wciąż rosnące koszty życia w okresie Bożego Narodzenia są szczególnie dużym obciążeniem dla budżetów domowych. Pracownicy liczą więc na premie, z ich perspektywy to istotny element wynagrodzenia. Jednocześnie część firm nie zawsze może pozwolić sobie na dynamiczne wzrosty płac odpowiadające na presję płacową. Starają się to rekompensować właśnie przy takich okazjach – wypłacając premię okolicznościową lub doceniając pracowników w innej, niefinansowej formie

– wyjaśnił Mateusz Żydek, współautor badania z Instytutu Badawczego Randstad.

Randstad dowiedział się też, że 90 proc. firm planujących bony podarunkowe przyzna je wszystkim pracownikom, a w przypadku premii okolicznościowych otrzyma je 83 proc. pracowników ankietowanych przedsiębiorstw.

Źródło: Randstad
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA