fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy boją się przyszłego roku

Polskie firmy boją się przyszłego roku

Polscy przedsiębiorcy boją się tego, co przyniesie przyszłość. Największy strach budzi wzrost kosztów prowadzenia działalności.

Aż 35 proc. przedsiębiorców obawia się, że w 2024 roku nastąpi pogorszenie ich sytuacji – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Tylko co piąty ankietowany patrzy w przyszłość z optymizmem.

Strach przed recesją zagląda w oczy przedsiębiorców. Największą obawę wśród niemal co drugiego przedsiębiorcy (45 proc.) budzą rosnące koszty prowadzenia działalności. Na drugim miejscu jest inflacja (42 proc.), a podium domyka presja płacowa (28 proc.), która ma jednak zdecydowanie mniej wskazań niż dwa pierwsze czynniki

– wyliczył Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Wśród innych obaw przedsiębiorcy wymieniają spadającą liczbę zamówień, zmiany prawno-podatkowe, braki kadrowe i rotację pracowników. Mimo to firmy w Polsce ciągle planują rekrutacje i podwyżki płac. W sumie nowych ludzi chce zatrudnić 27 proc. pracodawców, a 21 proc. chce zmniejszyć zatrudnienie. Utrzymanie aktualnego poziomu zatrudnienia zakłada 38 proc. ankietowanych.

Jeśli chodzi o podwyżki, to raczej nie będą one sowite. Według najnowszego barometru płace chce podnieść 39 proc. firm, a 36 proc. ma zamiar utrzymać je na poziomie z 2023 roku. Tylko co dziesiąta firma planuje obniżki wynagrodzeń. Wśród firm, które planują podwyżki, zaledwie 4 proc. chce podnieść wynagrodzenia o 20 proc., a 12 proc. w zakresie od 16 do 20 proc. Najwięcej firm, bo co czwarta, chce podnieść płace w przedziale od 5 do 10 proc., a co piąty pracodawca o nie więcej niż 5 proc. Najwyższe podwyżki planowane są w sektorze transportu i logistyki.

Źródło: Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA