fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesPolskie firmy coraz mniej zatrudniają

Polskie firmy coraz mniej zatrudniają

Spowolnienie gospodarcze wpływa na liczbę ofert pracy w Polsce, których jest w internecie najmniej od sierpnia 2021 roku.

Najnowszy Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wykazał, że w kwietniu wyraźnie spadła liczba ofert pracy w naszym kraju. Wynik jest najgorszy od początku pandemii koronawirusa, a kwietniowy spadek wystąpił we wszystkich województwach.

Przyczyn ograniczenia rekrutacji jest kilka

Twórcy Barometru zauważyli, że w większości branż spadki miały charakter koniunkturalny, jak na przykład w zawodach technologicznych i związanych z rozwojem przedsiębiorstw. Dekoniunktura jest tu spowodowana wygasaniem efektów postpandemicznej polityki stymulacyjnej rządu i wynikającym z tego ograniczaniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Poza tym na liczbę ofert pracy negatywnie może wpływać dalsze schładzanie gospodarki oraz ogólna niestabilność geopolityczna wywołana wojną Rosji z Ukrainą. Te czynniki mogą skutkować ograniczaniem powstawania nowych podmiotów gospodarczych, przez co naturalnie nie powstaną kolejne miejsca pracy.

Największe spadki zaobserwowano w zawodach związanych z naukami ścisłymi oraz w branży usługowej. Jeśli chodzi o spadki w tych kategoriach, to występują one od początku roku i są one coraz szybsze. Najmniejsze spadki ofert pracy są wśród pracowników fizycznych. Analitycy z WSIiZ w Rzeszowie zaznaczyli, że liczba ofert dotyczących pracy fizycznej rosła od początku 2023 roku, ale kwiecień był pierwszym miesiącem, gdy zaczęła spadać.

Źródło: BIEC
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA