fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy coraz mniej zatrudniają

Polskie firmy coraz mniej zatrudniają

Spowolnienie gospodarcze wpływa na liczbę ofert pracy w Polsce, których jest w internecie najmniej od sierpnia 2021 roku.

Najnowszy Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wykazał, że w kwietniu wyraźnie spadła liczba ofert pracy w naszym kraju. Wynik jest najgorszy od początku pandemii koronawirusa, a kwietniowy spadek wystąpił we wszystkich województwach.

Przyczyn ograniczenia rekrutacji jest kilka

Twórcy Barometru zauważyli, że w większości branż spadki miały charakter koniunkturalny, jak na przykład w zawodach technologicznych i związanych z rozwojem przedsiębiorstw. Dekoniunktura jest tu spowodowana wygasaniem efektów postpandemicznej polityki stymulacyjnej rządu i wynikającym z tego ograniczaniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Poza tym na liczbę ofert pracy negatywnie może wpływać dalsze schładzanie gospodarki oraz ogólna niestabilność geopolityczna wywołana wojną Rosji z Ukrainą. Te czynniki mogą skutkować ograniczaniem powstawania nowych podmiotów gospodarczych, przez co naturalnie nie powstaną kolejne miejsca pracy.

Największe spadki zaobserwowano w zawodach związanych z naukami ścisłymi oraz w branży usługowej. Jeśli chodzi o spadki w tych kategoriach, to występują one od początku roku i są one coraz szybsze. Najmniejsze spadki ofert pracy są wśród pracowników fizycznych. Analitycy z WSIiZ w Rzeszowie zaznaczyli, że liczba ofert dotyczących pracy fizycznej rosła od początku 2023 roku, ale kwiecień był pierwszym miesiącem, gdy zaczęła spadać.

Źródło: BIEC
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA