fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesPolskie firmy rodzinne trzymają się mocno

Polskie firmy rodzinne trzymają się mocno

Zdecydowana większość polskich firm rodzinnych w ciągu ostatniego roku finansowego odnotowała wzrost sprzedaży. Dowodzi do dobrej kondycji takich przedsiębiorstw.

Aż 88 proc. polskich firm rodzinnych w ciągu ostatniego roku fiskalnego zadeklarowało wzrost sprzedaży – wynika z najnowszego raportu „Nowy wymiar zaufania” przygotowanego przez firmę PwC. Badanie polskich firm rodzinnych wykazało, że panuje w nich większy optymizm niż w podobnych biznesach na świecie, wśród których odsetek firm  notujących wzrost sprzedaży sięgnął 71 proc.

Przyszłość firm rodzinnych w jasnych barwach?

Badanie PwC wykazało, że również 88 proc. polskich firm rodzinnych zakłada, że w najbliższych dwóch latach zanotuje dalszy wzrost. Dla porównania średnia dla świata to 77 proc.

To ambitne, ale jednocześnie bardzo realne założenia. Przytoczone dane pokazują też jak dobrze polskie firmy rodzinne opanowały zdolność radzenia sobie z kryzysem. Pandemia COVID, zakłócenia w łańcuchach dostaw, wojna w Ukrainie czy wysoka inflacja, krótko mówiąc, funkcjonujemy w trudnym, zmiennym i wymagającym otoczeniu

– powiedział Krzysztof Sieczkowski partner i lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych PwC Polska.

 Sukces firm rodzinnych oraz sukces nas wszystkich, jako przedsiębiorców, zależy od wielu czynników, ale jego fundamentem bez wątpienia jest zaufanie i jakość relacji, które tworzymy na co dzień z naszymi klientami, pracownikami, inwestorami oraz dostawcami

– wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski.

Co ciekawe, aż 93 proc. polskich firm rodzinnych twierdzi, że ma jasno określony cel biznesowy. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że średnia światowa to 79 proc. Cele polskich firm rodzinnych dotyczą głównie zadowolenia klienta i wzrostu, a głównymi priorytetami dla nich na najbliższe dwa lata to ekspansja na nowe rynki lub grupy klientów, zwiększenie inwestycji w innowacje oraz badania i rozwój oraz wprowadzanie nowych produktów lub usług.

Badanie PwC wykazało, że większość polskich firm rodzinnych najważniejsze jest zaufanie ze strony klientów, pracowników i członków rodziny, ale tylko połowa ankietowanych w sądzi, że klienci mają do nich pełne zaufanie, a niewiele ponad jedna trzecia czuje, że ma pełne zaufanie pracowników.

Co istotne, większość polskich firm rodzinnych angażuje się w przedsięwzięcia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, a 79 proc. respondentów uważa, że przedsiębiorstwa rodzinne mogą się stać w tym liderem. Poza tym 54 proc. polskich firm rodzinnych dostrzega wartość płynącą z uczciwego płacenia podatków, jak przystało na społecznie odpowiedzialny biznes, podczas gdy na świecie odsetek ten jest wyższy i wynosi 62 proc.

Źródło: PwC

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA