fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNasze pierniki podbijają światowe rynki

Nasze pierniki podbijają światowe rynki

Polska należy do czołowych eksporterów pierników, choć tegoroczny wynik jest nieco gorszy od ubiegłorocznego.

W 2022 roku Polska zajęła trzecie miejsce na liście światowych eksporterów pierników z dodatkiem imbiru i podobnych. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że lepszy wynik od naszego kraju osiągnęły tylko Kanada i Niemcy.

Chociaż według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku pierniki stanowiły tylko 1,8 proc. wartości polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, to Polska odpowiadała za aż 11 proc. światowego eksportu pierników. W sumie eksportowaliśmy 14,2 tys. ton pierników o wartości prawie 44 mln euro.

W ujęciu ilościowym było to o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w ujęciu wartościowym – o 24,5 proc. więcej r/r. Pierniki, podobnie jak inne wyroby piekarnicze i cukiernicze, okazały się też odporne na skutki pandemii COVID-19. W porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży tych produktów za granicę o 31 proc., a w ujęciu wartościowym aż o 55 proc.

– wyliczyli analitycy PIE.

Eksport pierników zwolnił

Choć Polska nadal może cieszyć się świetnymi wynikami eksportowymi pierników, to w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 roku sprzedaż tych wypieków za granicę była mniejsza niż w tym samym okresie rok temu. Wolumen spadł o ok. 35 proc., a wartość o 12,2 proc. Eksperci wątpią, aby w ciągu listopada i grudnia udało się nadrobić dotychczasowy spadek wolumenu.

W tym roku Polska sprzedała pierniki do ponad 50 krajów, a najwięcej trafiło do krajów unijnych. Na czele importerów znalazły się Niemcy, które odpowiadały za 57 proc. wartości polskiego eksportu, podczas gdy drugie miejsce zajęły Czechy (5,3 proc.), a trzecie Węgry (4,3 proc.). Jeśli chodzi o kraje pozaunijne, to największym odbiorcą polskich pierników była Rosja (8,6 proc.), która wyprzedziła Wielką Brytanią (2,1 proc.) oraz USA (2 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA