fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPolskim firmom brakuje wykwalifikowanych pracowników

Polskim firmom brakuje wykwalifikowanych pracowników

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw deklaruje brak rąk do pracy. Najtrudniejsza sytuacja jest we wschodniej i południowej Polsce.

Aż 7 na 10 polskich firm ma problemy ze znalezieniem pracowników – wynika z raportu „Niedobór talentów” przygotowanego przez ManpowerGroup. Najciężej mają firmy ze wschodniej (76 proc.) i południowej (73 proc.) części kraju.

W lepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa z południowo-zachodniej i północno-zachodniej Polski, gdzie problemy rekrutacyjne ma 67 proc. podmiotów. Najlepsza sytuacja, choć ciągle daleka od ideału, jest w Polsce centralnej (61 proc.) oraz północnej (56 proc.). Jak wyjaśnia Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower w Polsce, regionalny niedobór talentów jest bezpośrednio związany ze strukturą branżową danego terenu oraz jego zasobnością w wykwalifikowane kadry.

Najwyższe deklaracje firm we wschodniej części Polski mogą dowodzić poprawiającej się tendencji w tworzeniu miejsc pracy na tym terenie przy ograniczonych zasobach ludzkich lub dużej części mieszkańców zatrudnionych w rolnictwie czy turystyce. Regiony południa oraz południowego zachodu od lat przodują w walce o kandydata. Powodem jest relatywnie silna dynamika nowych inwestycji i wysokie uprzemysłowienie, które może być dalej rozwijane poprzez istotne zasoby kompetencji, szczególnie na obszarze Dolnego Śląska, Śląska i Małopolski

– powiedział ekspert.

Jeśli chodzi o rozmiar firm, to najmniejsze problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników mają przedsiębiorstwa zatrudniające od 1000 do 4999 osób (57 proc.), a w najgorszej sytuacji są pracodawcy mający w swoich strukturach 250-999 pracowników (71 proc.) oraz ponad 5000 zatrudnionych osób (69 proc.). Kamil Sadowniczyk twierdzi, że luka kompetencyjna w Polsce jest związana nie tylko ze zbyt niską dostępnością kandydatów, ale też dynamiczną transformacją gospodarki, za którą nie nadąża zmiana kompetencji pracowników. Przykładem są dynamiczny rozwój sektora logistycznego i zawirowania w kluczowej dla Polski branży motoryzacyjnej, które dotyczą przejścia w stronę produkcji aut elektrycznych oraz zielona transformacja, która tworzy w naszej gospodarce nowe branże.

Źródło: ManpowerGroup
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA