fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolskim rolnikom brakuje pracowników

Polskim rolnikom brakuje pracowników

Polscy rolnicy narzekają na brak rąk do pracy, co w obliczu rozpoczynających się żniw jest poważnym problemem.

Rolnikom w Polsce brakuje pracowników sezonowych, którzy mogliby pomóc w żniwach – alarmuje RMF FM. Powodów jest kilka, a wśród nich jest oczywiście wojna tocząca się na Ukrainie.

Polscy rolnicy nie mogą znaleźć pracowników, gdyż wraz z agresją Rosji na Ukrainę z naszego kraju wyjechało wielu młodych Ukraińców. Poza tym potencjalni pracownicy często nie rozumieją specyfiki pracy w rolnictwie, która jest trudna i nienormatywna, jeśli chodzi o czas.

Pracujemy tak jak pozwala pogoda. Gdy są upały, jakich nie brakowało w ostatnich tygodniach, zaczynamy o czwartej nad ranem i pracujemy do dziewiątej, potem jest przerwa i wracamy po południu, pracujemy w tunelach pod osłonami. Właśnie teraz wszystkie uprawy główne w Polsce wchodzą w okres owocowania, czyli warzywa ciepłolubne, kończą się zbiory czereśni, zaczynają się zbiory wiśni, mamy borówkę amerykańską. Jeśli chcemy, by owoce borówki amerykańskiej były dobrej jakości, musimy je zbierać ręcznie. Nie mamy traktorzystów, osób, które obsługują maszyny. Przed nami też w sierpniu zbiory aronii, tu jest mniejsze zapotrzebowanie na osoby, które zbiorą owoce, bo aronię zbiera się mechanicznie

– powiedział na antenie RMF FM Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Z informacji uzyskanych przez Michała Dobrołowicza z RMF FM wynika, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie może potrwać nawet do połowy listopada, a osoby, które zdecydują się na taką pracę mogą liczyć na stawkę od 18 do 24 złotych na godzinę.

Polscy rolnicy mają problemy ze znalezieniem pracowników również dlatego, że Polacy nie są zainteresowani taką pracą i przez to chętnych trzeba szukać nawet w Azji. Mowa tutaj o obywatelach Turcji, Indii, ale nawet Nepalu, Filipin i Bangladeszu.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA