fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajPolskim rolnikom brakuje pracowników

Polskim rolnikom brakuje pracowników

Polscy rolnicy narzekają na brak rąk do pracy, co w obliczu rozpoczynających się żniw jest poważnym problemem.

Rolnikom w Polsce brakuje pracowników sezonowych, którzy mogliby pomóc w żniwach – alarmuje RMF FM. Powodów jest kilka, a wśród nich jest oczywiście wojna tocząca się na Ukrainie.

Polscy rolnicy nie mogą znaleźć pracowników, gdyż wraz z agresją Rosji na Ukrainę z naszego kraju wyjechało wielu młodych Ukraińców. Poza tym potencjalni pracownicy często nie rozumieją specyfiki pracy w rolnictwie, która jest trudna i nienormatywna, jeśli chodzi o czas.

Pracujemy tak jak pozwala pogoda. Gdy są upały, jakich nie brakowało w ostatnich tygodniach, zaczynamy o czwartej nad ranem i pracujemy do dziewiątej, potem jest przerwa i wracamy po południu, pracujemy w tunelach pod osłonami. Właśnie teraz wszystkie uprawy główne w Polsce wchodzą w okres owocowania, czyli warzywa ciepłolubne, kończą się zbiory czereśni, zaczynają się zbiory wiśni, mamy borówkę amerykańską. Jeśli chcemy, by owoce borówki amerykańskiej były dobrej jakości, musimy je zbierać ręcznie. Nie mamy traktorzystów, osób, które obsługują maszyny. Przed nami też w sierpniu zbiory aronii, tu jest mniejsze zapotrzebowanie na osoby, które zbiorą owoce, bo aronię zbiera się mechanicznie

– powiedział na antenie RMF FM Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Z informacji uzyskanych przez Michała Dobrołowicza z RMF FM wynika, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie może potrwać nawet do połowy listopada, a osoby, które zdecydują się na taką pracę mogą liczyć na stawkę od 18 do 24 złotych na godzinę.

Polscy rolnicy mają problemy ze znalezieniem pracowników również dlatego, że Polacy nie są zainteresowani taką pracą i przez to chętnych trzeba szukać nawet w Azji. Mowa tutaj o obywatelach Turcji, Indii, ale nawet Nepalu, Filipin i Bangladeszu.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA