fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskim rolnikom brakuje pracowników

Polskim rolnikom brakuje pracowników

Polscy rolnicy narzekają na brak rąk do pracy, co w obliczu rozpoczynających się żniw jest poważnym problemem.

Rolnikom w Polsce brakuje pracowników sezonowych, którzy mogliby pomóc w żniwach – alarmuje RMF FM. Powodów jest kilka, a wśród nich jest oczywiście wojna tocząca się na Ukrainie.

Polscy rolnicy nie mogą znaleźć pracowników, gdyż wraz z agresją Rosji na Ukrainę z naszego kraju wyjechało wielu młodych Ukraińców. Poza tym potencjalni pracownicy często nie rozumieją specyfiki pracy w rolnictwie, która jest trudna i nienormatywna, jeśli chodzi o czas.

Pracujemy tak jak pozwala pogoda. Gdy są upały, jakich nie brakowało w ostatnich tygodniach, zaczynamy o czwartej nad ranem i pracujemy do dziewiątej, potem jest przerwa i wracamy po południu, pracujemy w tunelach pod osłonami. Właśnie teraz wszystkie uprawy główne w Polsce wchodzą w okres owocowania, czyli warzywa ciepłolubne, kończą się zbiory czereśni, zaczynają się zbiory wiśni, mamy borówkę amerykańską. Jeśli chcemy, by owoce borówki amerykańskiej były dobrej jakości, musimy je zbierać ręcznie. Nie mamy traktorzystów, osób, które obsługują maszyny. Przed nami też w sierpniu zbiory aronii, tu jest mniejsze zapotrzebowanie na osoby, które zbiorą owoce, bo aronię zbiera się mechanicznie

– powiedział na antenie RMF FM Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Z informacji uzyskanych przez Michała Dobrołowicza z RMF FM wynika, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie może potrwać nawet do połowy listopada, a osoby, które zdecydują się na taką pracę mogą liczyć na stawkę od 18 do 24 złotych na godzinę.

Polscy rolnicy mają problemy ze znalezieniem pracowników również dlatego, że Polacy nie są zainteresowani taką pracą i przez to chętnych trzeba szukać nawet w Azji. Mowa tutaj o obywatelach Turcji, Indii, ale nawet Nepalu, Filipin i Bangladeszu.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA