fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPomoc dla polskich firm w ekspansji

Pomoc dla polskich firm w ekspansji

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzy Polskie Biura Handlowe, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom w ekspansji zagranicznej.

PAIH poinformowała o rozpoczęciu budowy sieci Polskich Biur Handlowych, które mają być narzędziem dotarcia do przedsiębiorców. W sumie planowane jest otwarcie dwunastu tego typu placówek.

Polskie firmy niech idą w świat

Prezes PAIH Paweł Kurtasz wyjaśnił, że celem Polskich Biur Handlowych ma być dotarcie do średnich firm, które radzą sobie w Polsce, ale mają problem z wejściem na rynki zagraniczne. Stworzenie sieci biur ma sprawić, że wsparcie dla przedsiębiorców będzie usystematyzowane, a także pomoże zbadać ich zasoby oraz sprawdzić, gdzie dane produkty lub usługi mogą się sprzedać. Efektem takiej analizy ma być przedstawienie przedsiębiorcom prostego planu eksportowego.

Wśród głównych zadań biur handlowych wymieniono promocję PAIH jako instytucji wsparcia eksportu, a także umocnienie relacji z organizacjami zewnętrznymi. Poza tym biura mają edukować małych i średnich przedsiębiorców oraz dostarczać im informacji na temat rynków zagranicznych. Biura handlowe mają być swego rodzaju lokalnymi doradcami, którzy pomogą firmom przybliżyć się do klientów i rozszerzyć działalność. Same biura mają pełnić rolę sieci wsparcia dla biznesu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pierwsze trzy Polskie Biura Handlowe powstaną jeszcze w czerwcu 2023 roku na południu Polski. Wiadomo, że na początku otwarte zostaną biura w województwach: dolnośląskim (Wrocław), opolskim (Opole) i śląskim (Katowice). Do końca bieżącego roku w innych regionach kraju powstanie jeszcze dziewięć takich biur.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA