fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesPowstała Polska Rada Przedsiębiorców

Powstała Polska Rada Przedsiębiorców

Powołano do życia Polską Radę Przedsiębiorców, której głównym zadaniem ma być prowadzenie dialogu z rządem i partnerami społecznymi w celu budowania innowacyjnej i silnej gospodarki.

29 stycznia odbyła się uroczystość powołania Polskiej Rady Przedsiębiorców, której przewodniczącym został założyciel Grupy InPost Rafał Brzoska. Nowa instytucja zrzesza przedstawicieli największych polskich firm, ma działać na rzecz wzmocnienia gospodarki Polski, a powstała w ramach organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewodniczący PRP Rafał Brzoska zapowiedział, że rada ma być wiodącą siłą w procesie transformacji, kierując polską gospodarkę w przyszłość opartą na innowacji, zrównoważonym rozwoju oraz umocnionej pozycji na arenie międzynarodowej. Poza tym ma wspomagać ekspansję i wzmacniać konkurencyjność polskich firm na świecie.

Stawiamy na inicjatywy, które pomogą przedsiębiorstwom zdobywać nowe rynki, budować relacje partnerskie i wzmocnić ich pozycję na światowej scenie biznesowej. Zależy nam, aby polskie firmy były rozpoznawane za granicą jako innowacyjne, solidne i konkurencyjne podmioty – co przyczyni się zarówno do wzrostu ich wartości, jak i do promocji Polski jako atrakcyjnego partnera gospodarczego

– wyjaśnił założyciel InPostu.

Manifest Polskiej Rady Przedsiębiorców

W trakcie spotkania Rafał Brzoska odczytał manifest założycielski Polskiej Rady Przedsiębiorczości, w którym podkreślono konieczność prowadzenia transparentnego dialogu społecznego zarówno z rządem, jak i ze społeczeństwem. Istotna dla PRP jest też przewidywalność i klarowność prawa, a także sprawny i uczciwy system podatkowy, który miałby wspierać rozwój gospodarczy i dotyczyć tak dużych korporacji, jak i najmniejszych przedsiębiorców. Według PRP system podatkowy powinien efektywnie wspierać przedsiębiorczość i sprzyjać rozrostowi gospodarczemu.

W manifeście zaakcentowano istotność wsparcia dla polskich firm za granicą, którym należy pomagać w ekspansji, a także wezwano do współpracy kapitałowej rządu i biznesu. Wszystko to ma prowadzić do wzmocnienia Polski jako lidera ekonomicznego w Europie.

W manifeście – jako cele – wymieniono także programy Smart Immigration, które mają przyciągać do Polski najwyższej klasy talenty z całego świata. Zaproponowano również współpracę między nauką a biznesem, wezwano do wyrównywania szans polskich firm oraz zaapelowano o intensywne wsparcie dla projektów związanych z zieloną energią i elektromobilnością.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA