29 stycznia odbyła się uroczystość powołania Polskiej Rady Przedsiębiorców, której przewodniczącym został założyciel Grupy InPost Rafał Brzoska. Nowa instytucja zrzesza przedstawicieli największych polskich firm, ma działać na rzecz wzmocnienia gospodarki Polski, a powstała w ramach organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
Przewodniczący PRP Rafał Brzoska zapowiedział, że rada ma być wiodącą siłą w procesie transformacji, kierując polską gospodarkę w przyszłość opartą na innowacji, zrównoważonym rozwoju oraz umocnionej pozycji na arenie międzynarodowej. Poza tym ma wspomagać ekspansję i wzmacniać konkurencyjność polskich firm na świecie.
Stawiamy na inicjatywy, które pomogą przedsiębiorstwom zdobywać nowe rynki, budować relacje partnerskie i wzmocnić ich pozycję na światowej scenie biznesowej. Zależy nam, aby polskie firmy były rozpoznawane za granicą jako innowacyjne, solidne i konkurencyjne podmioty – co przyczyni się zarówno do wzrostu ich wartości, jak i do promocji Polski jako atrakcyjnego partnera gospodarczego
– wyjaśnił założyciel InPostu.
Manifest Polskiej Rady Przedsiębiorców
W trakcie spotkania Rafał Brzoska odczytał manifest założycielski Polskiej Rady Przedsiębiorczości, w którym podkreślono konieczność prowadzenia transparentnego dialogu społecznego zarówno z rządem, jak i ze społeczeństwem. Istotna dla PRP jest też przewidywalność i klarowność prawa, a także sprawny i uczciwy system podatkowy, który miałby wspierać rozwój gospodarczy i dotyczyć tak dużych korporacji, jak i najmniejszych przedsiębiorców. Według PRP system podatkowy powinien efektywnie wspierać przedsiębiorczość i sprzyjać rozrostowi gospodarczemu.
W manifeście zaakcentowano istotność wsparcia dla polskich firm za granicą, którym należy pomagać w ekspansji, a także wezwano do współpracy kapitałowej rządu i biznesu. Wszystko to ma prowadzić do wzmocnienia Polski jako lidera ekonomicznego w Europie.
W manifeście – jako cele – wymieniono także programy Smart Immigration, które mają przyciągać do Polski najwyższej klasy talenty z całego świata. Zaproponowano również współpracę między nauką a biznesem, wezwano do wyrównywania szans polskich firm oraz zaapelowano o intensywne wsparcie dla projektów związanych z zieloną energią i elektromobilnością.