fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPraca zdalna już nie tak powszechna

Praca zdalna już nie tak powszechna

Większość firm w Polsce nie wprowadziło możliwości pracy hybrydowej lub zdalnej, a co czwarta twierdzi, że nie ma takiej możliwości.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny tylko 33 proc. polskich przedsiębiorstw wprowadziło możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Prawie co czwarty ankietowany przedsiębiorca nie wie, jak wpłynęło to na produktywność ich pracowników.

Omawiana ankieta wykazała też, że na pracę zdalną lub hybrydową nie zdecydowało się łącznie dwie trzecie polskich firm, w tym 26 proc. twierdziło, że z powodu specyfiki działalności nie ma takich możliwości. Z kolei przytaczane przez PIE badanie Grant Thornton, które przeprowadzono wśród 100 średnich i dużych firm dowiodło, że aż 23 proc. nie potrafi określić, czy praca zdalna i hybrydowa wpłynęły na jakość pracy pracowników. Wzrost produktywności pracowników dzięki pracy hybrydowej lub stacjonarnej zauważył natomiast co dziesiąty przedsiębiorca.

Badania nad produktywnością pracy zdalnej i hybrydowej dostarczają niekonkluzywnych rezultatów. W początkowych etapach pandemii COVID-19 twierdzono, że praca z domu zwiększa produktywność pracowników o 4,6 proc. W kolejnych analizach, prowadzonych wśród pracowników IT czy pracowników call center, dowodzono, że praca w pełni zdalna obniża produktywność od 10 proc. do 20 proc. Z kolei ostatnie badanie Uniwersytetu Harvarda, w którym pod lupę wzięto pracę zdalną z dowolnego miejsca geograficznego (WFA) w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych w USA, pokazuje, że po przejściu na system WFA produktywność w urzędzie wzrosła o 4,4 proc.

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Analitycy Instytutu przytoczyli jeszcze inne badanie z 2022 roku, w którym przeanalizowano pracę ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży, które wykazało, że model hybrydowy nie tylko nie zmniejszył produktywności zatrudnionych, ale podniósł ich poziom szczęścia i zmniejszył skłonność do zmiany pracy.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA