fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPodatkiPrawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.

Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz zapowiedział, że rząd chce nadal upraszczać przepisy podatkowe oraz sprawić, żeby obsługa podatków w Polsce była nowocześniejsza. Takie deklaracje padły na organizowanym przez Konfederację Lewiatan VII Kongresie Podatkowym.

Rewolucji w podatkach nie będzie

Marcin Lachowicz zapowiedział dalsze zmiany, ale podkreślił, że nie będą one spektakularne. Istotne będą natomiast zaplanowane bieżące wdrożenia dotyczące na przykład elektronizacji rozliczeń podatkowych. Krokiem na drodze do upraszczania podatków w Polsce ma być nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że wdrażanie DAC7 do polskiego prawa jest opóźnione i budzi obawy ze strony operatorów platform internetowych, którzy będą musieli zbierać oraz przekazywać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach tj. użytkownikach platform cyfrowych oraz wysokości osiągniętego przez nich dochodu.

Uspakajam operatorów platform cyfrowych. Będziecie raportować tylko informacje o sprzedawcach. Jesteśmy trochę opóźnieni we wdrażaniu tych regulacji. Właśnie kierujemy projekt zmian pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chcemy, aby jego zakres był minimalny

– powiedział Marcin Lachowicz.

W trakcie VII Kongresu Podatkowego rozmawiano też o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Mowa tutaj szczególnie o unijnych propozycjach zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej, które w ciągu dekady mają przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT. Polski rząd, z małymi wyjątkami, popiera te rozwiązania.

Przedstawiciele polskiej branży platform internetowych wyrazili natomiast nadzieję, że pakiet VAT Digital Age, podobnie jak DAC7, zostanie wprowadzony do polskiego porządku bez dodatkowego rozszerzania ponad to, co jest wymagane przez Brukselę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Handel za późno dowiedział się o zmianach w VAT na żywność

Branża handlowa w Polsce alarmuje, że za późno dowiedziała się o decyzji rządu Koalicji Obywatelskiej o nieprzedłużaniu zerowego VAT na żywność.
2 MIN CZYTANIA

Czy wróci zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców?

Wiceminister finansów Jarosłąw Neneman odrzucił możliwość prostego powrotu do zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Branża beauty chce szerszej obniżki VAT

Zgodnie z planem rządu od 1 kwietnia 2024 roku usługi kosmetyczne w Polsce mają zostać objęte 8-proc. stawką VAT, ale według branży propozycja władz ma zbyt wąski zakres.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Krótszy tydzień pracy jednak realny?

Rząd Koalicji Obywatelskiej przeprowadził pierwsze analizy dotyczące skrócenia tygodnia pracy w Polsce. Reforma staje się realna.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.
2 MIN CZYTANIA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA