fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaPodatkiPrawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.

Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz zapowiedział, że rząd chce nadal upraszczać przepisy podatkowe oraz sprawić, żeby obsługa podatków w Polsce była nowocześniejsza. Takie deklaracje padły na organizowanym przez Konfederację Lewiatan VII Kongresie Podatkowym.

Rewolucji w podatkach nie będzie

Marcin Lachowicz zapowiedział dalsze zmiany, ale podkreślił, że nie będą one spektakularne. Istotne będą natomiast zaplanowane bieżące wdrożenia dotyczące na przykład elektronizacji rozliczeń podatkowych. Krokiem na drodze do upraszczania podatków w Polsce ma być nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że wdrażanie DAC7 do polskiego prawa jest opóźnione i budzi obawy ze strony operatorów platform internetowych, którzy będą musieli zbierać oraz przekazywać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach tj. użytkownikach platform cyfrowych oraz wysokości osiągniętego przez nich dochodu.

Uspakajam operatorów platform cyfrowych. Będziecie raportować tylko informacje o sprzedawcach. Jesteśmy trochę opóźnieni we wdrażaniu tych regulacji. Właśnie kierujemy projekt zmian pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chcemy, aby jego zakres był minimalny

– powiedział Marcin Lachowicz.

W trakcie VII Kongresu Podatkowego rozmawiano też o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Mowa tutaj szczególnie o unijnych propozycjach zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej, które w ciągu dekady mają przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT. Polski rząd, z małymi wyjątkami, popiera te rozwiązania.

Przedstawiciele polskiej branży platform internetowych wyrazili natomiast nadzieję, że pakiet VAT Digital Age, podobnie jak DAC7, zostanie wprowadzony do polskiego porządku bez dodatkowego rozszerzania ponad to, co jest wymagane przez Brukselę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA