fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPrawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.

Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz zapowiedział, że rząd chce nadal upraszczać przepisy podatkowe oraz sprawić, żeby obsługa podatków w Polsce była nowocześniejsza. Takie deklaracje padły na organizowanym przez Konfederację Lewiatan VII Kongresie Podatkowym.

Rewolucji w podatkach nie będzie

Marcin Lachowicz zapowiedział dalsze zmiany, ale podkreślił, że nie będą one spektakularne. Istotne będą natomiast zaplanowane bieżące wdrożenia dotyczące na przykład elektronizacji rozliczeń podatkowych. Krokiem na drodze do upraszczania podatków w Polsce ma być nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że wdrażanie DAC7 do polskiego prawa jest opóźnione i budzi obawy ze strony operatorów platform internetowych, którzy będą musieli zbierać oraz przekazywać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach tj. użytkownikach platform cyfrowych oraz wysokości osiągniętego przez nich dochodu.

Uspakajam operatorów platform cyfrowych. Będziecie raportować tylko informacje o sprzedawcach. Jesteśmy trochę opóźnieni we wdrażaniu tych regulacji. Właśnie kierujemy projekt zmian pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chcemy, aby jego zakres był minimalny

– powiedział Marcin Lachowicz.

W trakcie VII Kongresu Podatkowego rozmawiano też o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Mowa tutaj szczególnie o unijnych propozycjach zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej, które w ciągu dekady mają przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT. Polski rząd, z małymi wyjątkami, popiera te rozwiązania.

Przedstawiciele polskiej branży platform internetowych wyrazili natomiast nadzieję, że pakiet VAT Digital Age, podobnie jak DAC7, zostanie wprowadzony do polskiego porządku bez dodatkowego rozszerzania ponad to, co jest wymagane przez Brukselę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA