Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz zapowiedział, że rząd chce nadal upraszczać przepisy podatkowe oraz sprawić, żeby obsługa podatków w Polsce była nowocześniejsza. Takie deklaracje padły na organizowanym przez Konfederację Lewiatan VII Kongresie Podatkowym.
Rewolucji w podatkach nie będzie
Marcin Lachowicz zapowiedział dalsze zmiany, ale podkreślił, że nie będą one spektakularne. Istotne będą natomiast zaplanowane bieżące wdrożenia dotyczące na przykład elektronizacji rozliczeń podatkowych. Krokiem na drodze do upraszczania podatków w Polsce ma być nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz wdrożenie unijnej dyrektywy DAC7. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że wdrażanie DAC7 do polskiego prawa jest opóźnione i budzi obawy ze strony operatorów platform internetowych, którzy będą musieli zbierać oraz przekazywać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach tj. użytkownikach platform cyfrowych oraz wysokości osiągniętego przez nich dochodu.
Uspakajam operatorów platform cyfrowych. Będziecie raportować tylko informacje o sprzedawcach. Jesteśmy trochę opóźnieni we wdrażaniu tych regulacji. Właśnie kierujemy projekt zmian pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chcemy, aby jego zakres był minimalny
– powiedział Marcin Lachowicz.
W trakcie VII Kongresu Podatkowego rozmawiano też o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Mowa tutaj szczególnie o unijnych propozycjach zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej, które w ciągu dekady mają przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT. Polski rząd, z małymi wyjątkami, popiera te rozwiązania.
Przedstawiciele polskiej branży platform internetowych wyrazili natomiast nadzieję, że pakiet VAT Digital Age, podobnie jak DAC7, zostanie wprowadzony do polskiego porządku bez dodatkowego rozszerzania ponad to, co jest wymagane przez Brukselę.