fbpx
poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPrezydent Argentyny rozpoczął radykalne, wolnorynkowe reformy

Prezydent Argentyny rozpoczął radykalne, wolnorynkowe reformy

Javier Milei opublikował prezydencki „megadekret”, który ma zliberalizować kilkaset zasad życia politycznego, społecznego i gospodarczego Argentyny.

Dekret ma 86 stron i zawiera 366 artykuły. Wszedł w życie w ostatnich dniach grudnia i przewiduje wprowadzenie „nadzwyczajnej sytuacji” administracyjnej i fiskalnej. Powinien zostać jeszcze zaakceptowany przez władze ustawodawcze, co stanie się najwcześniej w marcu. Do tego czasu będą obowiązywać jego zasady w obecnym kształcie. 

Związki zawodowe zapowiedziały na 24 stycznia rozpoczęcie ogólnokrajowego strajku generalnego sprzeciwiającego się polityce nowego prezydenta Argentyny. 

Wśród rozwiązań forsowanych przez Javiera Mileia są m.in.: 

  • Liberalizacja rynku wynajmu mieszkań. Większe prawa do dysponowania swoją własnością uzyska osoba wynajmująca, m.in. będzie mogła swobodnie ustalać podwyżki czynszu (ich wysokość była dotychczas ustawowo ograniczona).
  • Liberalizacja prawa pracy. Wydłużony z 3 do 8 miesięcy został czas, na który będzie można przyjąć pracownika na okres próbny. Na korzyść pracodawców zostały zmienione też przepisy dotyczące wypłaty odpraw dla zwalnianych osób. Ograniczone zostanie również prawo do strajku.
  • Prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności ma ona dotyczyć majątku linii lotniczych Aerolineas Argentinas i koncernu naftowego YPF.
  • Redukcja dotacji do publicznego transportu. Ma ona na celu zmniejszenie dopłat z budżetu do transportu i wliczenie całościowych kosztów przejazdów w ceny biletów. Może to doprowadzić do nawet 10-krotnej podwyżki ich cen.

Javier Milei realizuje też radykalny program cięć w państwowej biurokracji. Jego rząd ma rekordowo małą liczbę ministerstw. Milei w podróżach służbowych korzysta z lotów rejsowych i zapowiedział 50-proc. redukcję zakupów nowych pojazdów dla administracji. Dodatkowo mają zostać rozwiązane umowy z 5 tysiącami osób, które zostały zatrudnione w państwowych urzędach w zeszłym roku. 

elpais.com, Reuter, euronews.com, buenosairesherald.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA