Według Polskiego Radia przygotowywana jest duża, kilkudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Państwie Środka, a towarzyszyć mu mają członkowie rządu. Agenda wizyty ma być „szeroka”.
– Mamy nadzieję, że prezydent może odwiedzić Chiny, zgodnie z zaproszeniem, które otrzymał. Rozumiem, że czerwiec byłby możliwą datą – powiedział Radosław Sikorski w nagraniu zamieszczonym przez chiński państwowy kanał CCTV.
To nie byłaby pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Państwie Środka. Ostatni raz polski prezydent był w Pekinie w 2022 roku, gdzie przy okazji inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich spotkał się z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Wcześniej prezydent był w Chinach pod koniec 2015 roku, a pół roku później Polskę odwiedził chiński przywódca. Wówczas prezydent Duda i przewodniczący Xi podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.
W tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. O tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały i nawiązały relacje z ChRL przypomniał szef MSZ Radosław Sikorski podczas sobotniego spotkania z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi. Obaj politycy rozmawiali na przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Sikorski o współpracy z Chinami
Jak przekazał polski MSZ, podczas spotkania szefów polskiej i chińskiej dyplomacji „omawiano wzajemne relacje, perspektywę zakończenia wojny na Ukrainie oraz wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach”. W rozmowie wziął udział również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Informację o spotkaniu podała również chińska telewizja państwowa, ale w przeciwieństwie do polskiej, była ona szersza. Według Chińczyków polski minister miał podkreślać, że Polska nigdy nie podważała polityki jednych Chin i deklarować, iż jest gotowa poszerzyć współpracę.
Według chińskiego MSZ Sikorski powiedział, że oczekuje, że „Chiny będą wspierać głos i reprezentację Europy Środkowo-Wschodniej w stosunkach międzynarodowych”, a Polska „jest gotowa wzmocnić wymianę na wysokim szczeblu z Chinami”.
Z kolei szef chińskiej dyplomacji miał podkreślać, że Polska jest celem dla kolejowego połączenia Chin z Europą i że Chiny chcą ożywić projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.
Minister Sikorski spotkał się w Monachium także w ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem, z którym rozmawiał o konflikcie na Ukrainie, a także o wzajemnych relacjach.