fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiProducenci cydru chcą zerowej akcyzy

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.

Do Ministerstwa Finansów skierowano wniosek o wprowadzenie zerowej akcyzy na produkcję cydru – podaje portal Wiadomości Spożywcze. Według autorów apelu na zmianie skorzystaliby przede wszystkim polscy rolnicy i lokalni producenci.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa już od lat walczy o obniżenie akcyzy na produkcję cydru. Według branży wyzerowanie podatku akcyzowego na cydr zwiększyłoby jego produkcję, a to przełożyłoby się na wykorzystanie jabłek i dałoby bezpieczeństwo polskim sadownikom. Dzisiaj polski rynek jabłek się kurczy, co jest między innymi skutkiem rosyjskiego embarga na te owoce z naszego kraju.

Z uwagi na ogromny potencjał naszych sadowników moglibyśmy zagospodarować znaczące ilości polskich jabłek i zacząć uczciwie konkurować z zagranicznymi koncernami, które pod postacią „piw smakowych” oferują konsumentom wyroby „cydropodobne”. W naszym kraju wytwarza się około 6 mln litrów cydru rocznie. Produkcja piwa w Polsce to około 40 mln hektolitrów. Dane pokazują przepaść pomiędzy produktami, ale obrazują potencjał dla zagospodarowania polskiego jabłka

– powiedział Grzegorz Bartol, wiceprezes firmy Bartex.

W opinii Grzegorza Bartola zerowa akcyza na cydr sprawiłaby, że Polska jako największy producent jabłek w Europie już w ciągu kilku lat mogłaby się stać też największym producentem cydru na Starym Kontynencie. Zdaniem Magdaleny Zielińskiej, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, wprowadzenie zerowej akcyzy na cydr nie uderzyłoby mocno w Skarb Państwa, tym bardziej, że spodziewany zysk gospodarczy byłby dla Polski w ostatecznym rozrachunku bardzo wyraźny.

Źródło: wiadomoscispozywcze.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA