fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajProtest w Poczcie Polskiej. Pracownicy domagają się podwyżek

Protest w Poczcie Polskiej. Pracownicy domagają się podwyżek

Dwa dni temu miał miejsce strajk ostrzegawczy w Poczcie Polskiej – jej pracownicy coraz głośniej domagają się podwyżek wynagrodzeń.

W środę 11 października w placówkach Poczty Polskiej były problemy z wysyłaniem i odbieraniem przesyłek. Strajk był krótki – trwał tylko dwie godziny – ale miał zwrócić uwagę rządzących na sytuację finansową pracowników Poczty.

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty (WZZPP) zorganizował strajk ostrzegawczy, bo twierdzi, że przyszedł czas na podwyżki płac, a spór zbiorowy w tej sprawie trwa już od 2021 roku. Radio Zet sprecyzowało, że środowy strajk miał pokazać „głos zaangażowania, niezadowolenia, sprzeciwu, oczekiwania, rozżalenia”.

Dzisiaj listonosz zarabia w Polsce średnio 3490 zł brutto, a z dodatkiem jest to 3850 zł brutto. W przypadku pracownika sortowni przesyłek wynagrodzenie wynosi 4360 zł brutto. Związkowcy wskazują, że praca w Poczcie Polskiej jest ciężka i dlatego domagają się podwyżek wynoszących co najmniej 800 lub 1000 złotych brutto.

Jeszcze wyższych podwyżek dla pracowników Poczty chce domagać się Związkowa Alternatywa, której szef Piotr Szumlewicz zapowiada spór zbiorowy z postulatem wzrostu wynagrodzeń wynoszącym aż 50 proc. W razie niespełnienia tego żądania związkowcy mają rozpisać referendum strajkowy i ogłosić bezterminowy strajk powszechny.

Źródło: INNPoland
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA