fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajProtest w Poczcie Polskiej. Pracownicy domagają się podwyżek

Protest w Poczcie Polskiej. Pracownicy domagają się podwyżek

Dwa dni temu miał miejsce strajk ostrzegawczy w Poczcie Polskiej – jej pracownicy coraz głośniej domagają się podwyżek wynagrodzeń.

W środę 11 października w placówkach Poczty Polskiej były problemy z wysyłaniem i odbieraniem przesyłek. Strajk był krótki – trwał tylko dwie godziny – ale miał zwrócić uwagę rządzących na sytuację finansową pracowników Poczty.

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty (WZZPP) zorganizował strajk ostrzegawczy, bo twierdzi, że przyszedł czas na podwyżki płac, a spór zbiorowy w tej sprawie trwa już od 2021 roku. Radio Zet sprecyzowało, że środowy strajk miał pokazać „głos zaangażowania, niezadowolenia, sprzeciwu, oczekiwania, rozżalenia”.

Dzisiaj listonosz zarabia w Polsce średnio 3490 zł brutto, a z dodatkiem jest to 3850 zł brutto. W przypadku pracownika sortowni przesyłek wynagrodzenie wynosi 4360 zł brutto. Związkowcy wskazują, że praca w Poczcie Polskiej jest ciężka i dlatego domagają się podwyżek wynoszących co najmniej 800 lub 1000 złotych brutto.

Jeszcze wyższych podwyżek dla pracowników Poczty chce domagać się Związkowa Alternatywa, której szef Piotr Szumlewicz zapowiada spór zbiorowy z postulatem wzrostu wynagrodzeń wynoszącym aż 50 proc. W razie niespełnienia tego żądania związkowcy mają rozpisać referendum strajkowy i ogłosić bezterminowy strajk powszechny.

Źródło: INNPoland
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA