fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPrzez sankcje tracą firmy z Polski, a zyskują... rosyjskie

Przez sankcje tracą firmy z Polski, a zyskują… rosyjskie

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o zaostrzenie sankcji na Rosję i Białoruś.

Według branży meblarskiej luki w sankcjach na Moskwę i Mińsk grożą polskiej branży meblarskiej zapaścią i dlatego należy jak najszybciej wprowadzić całkowity zakaz importu mebli z Rosji i Białorusi. List do premiera w tej sprawie wystosował już prezes OIGPM Jan Szynak.

„Dotychczasowe sankcje dają w branży meblarskiej odwrotny efekt od zamierzonego – polscy producenci tracą, a rosyjscy i białoruscy zyskują. Polskiej branży meblarskiej grozi fala upadłości i masowych zwolnień pracowników” – napisano w liście. „W wyniku dotychczasowych sankcji, firmy meblowe z Polski nie mogą kupować w Rosji i Białorusi materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego (których brakuje w Polsce), natomiast przedsiębiorstwa z Rosji i Białorusi mogą na rynek polski i unijny wprowadzać z powodzeniem swoje produkty meblowe” – dodano.

Taka sytuacja sprawia, że polscy producenci nie mogą kupować tańszego surowca z tych rynków, ale producenci z Rosji i Białorusi ciągle mogą sprzedawać nam meble z wykorzystaniem tego surowca, który jest aż trzy razy tańszy niż polski materiał. Według OIGPM to powoduje, że meble z Rosji i Białorusi są o ok. 30 proc. tańsze niż meble z Polski.

„W efekcie, na niepełnych sankcjach zyskują firmy białoruskie i rosyjskie, natomiast tracą polskie” – podkreśla branża.

OIGPM wskazuje, że w polskich firmach meblarskich pracuje ok. 200 tys. ludzi, a kolejne 200 tys. jest zatrudnionych w przedsiębiorstwach współpracujących z branżą. Organizacja twierdzi, że brak reakcji ze strony rządu grozi upadkiem wielu firm.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA