fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrzez sankcje tracą firmy z Polski, a zyskują... rosyjskie

Przez sankcje tracą firmy z Polski, a zyskują… rosyjskie

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o zaostrzenie sankcji na Rosję i Białoruś.

Według branży meblarskiej luki w sankcjach na Moskwę i Mińsk grożą polskiej branży meblarskiej zapaścią i dlatego należy jak najszybciej wprowadzić całkowity zakaz importu mebli z Rosji i Białorusi. List do premiera w tej sprawie wystosował już prezes OIGPM Jan Szynak.

„Dotychczasowe sankcje dają w branży meblarskiej odwrotny efekt od zamierzonego – polscy producenci tracą, a rosyjscy i białoruscy zyskują. Polskiej branży meblarskiej grozi fala upadłości i masowych zwolnień pracowników” – napisano w liście. „W wyniku dotychczasowych sankcji, firmy meblowe z Polski nie mogą kupować w Rosji i Białorusi materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego (których brakuje w Polsce), natomiast przedsiębiorstwa z Rosji i Białorusi mogą na rynek polski i unijny wprowadzać z powodzeniem swoje produkty meblowe” – dodano.

Taka sytuacja sprawia, że polscy producenci nie mogą kupować tańszego surowca z tych rynków, ale producenci z Rosji i Białorusi ciągle mogą sprzedawać nam meble z wykorzystaniem tego surowca, który jest aż trzy razy tańszy niż polski materiał. Według OIGPM to powoduje, że meble z Rosji i Białorusi są o ok. 30 proc. tańsze niż meble z Polski.

„W efekcie, na niepełnych sankcjach zyskują firmy białoruskie i rosyjskie, natomiast tracą polskie” – podkreśla branża.

OIGPM wskazuje, że w polskich firmach meblarskich pracuje ok. 200 tys. ludzi, a kolejne 200 tys. jest zatrudnionych w przedsiębiorstwach współpracujących z branżą. Organizacja twierdzi, że brak reakcji ze strony rządu grozi upadkiem wielu firm.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA