fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaInnowacjePrzyszłość to konwergencja technologii

Przyszłość to konwergencja technologii

Rozwój sztucznej inteligencji, technologii rzeczywistości wirtualnej i Internetu 6G oznaczają ogromny przełom w wielu obszarach gospodarki i naszego codziennego życia, ale dopiero konwergencja tych technologii przynosi prawdziwą rewolucję!

Tempo, w jakim rozwija się technologia, jest znacznie szybsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. W ciągu tej dekady będziemy świadkami większych wstrząsów i wytworzymy większe bogactwo niż przez ostatnie 100 lat” – uważają Peter H. Diamandis i Steven Kotler, autorzy książki „Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie?”.

Peter H. Diamandis  to założyciel 15 firm technologicznych, futurolog i  przedsiębiorca branży kosmicznej. Z kolei Steven Kotler jest dziennikarzem dwukrotnie nominowanym do Nagrody Pulitzera – światowym ekspertem w dziedzinie maksymalizacji osiągnięć. Obaj są autorami bestsellerów z listy „New York Timesa”, dotyczących tematyki najnowszych technologii.

Twórcza synergia technologii

Najbardziej fascynujące i twórcze dla rozwoju okazuje się – co analizują autorzy – łączenie najnowocześniejszych technologii. Konwergencja ta przejawia się we współczesnej gospodarce i stopniowo przebudowuje wszystkie obszary naszego życia. Procesy te widać najbardziej w przodujących technologicznie krajach świata, takich jak USA czy Chiny, ale stopniowo będę widoczne też u nas. Nad najnowszymi rozwiązaniami pracują amerykańskie i chińskie giganty technologiczne: Google, Microsoft, Baidu, Tancent, Alibaba, Amazon, czy SpaceX, ale także setki małych startupów.

Mówiąc o konwergencji, myślimy o sytuacji, gdy spotykają się sztuczna inteligencja, Internet 5G, a niedługo 6G, robotyka, technologia kwantowa, rzeczywistość wirtualna, biologia cyfrowa, wszechobecne sensory zderzają się z drukiem 3D i łańcuchem bloków (technologia blockchain). Rozwojowi tych technologii towarzyszy dziś ich przenikanie się, co tworzy twórczą synergię przejawiająca się w różnych branżach – od transportu, zdrowia, sprzedaży, do reklamy, edukacji, rozrywki, czy  finansów.

Transport autonomiczny, inteligentne drony, domy w 3D

Połączenie sztucznej inteligencji, technologii 5G, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości może przyczynić się np. do zapewnienia taniej edukacji, rozrywki i możliwości kompleksowej opieki medycznej w różnych zakątkach świata, niezależnie od miejsca zamieszkanie i statusu społecznego. Sztuczna inteligencja  w połączeniu z internetem i wszechobecnymi sensorami coraz powszechniej analizują nasze zachowania, podają diagnozy rozwiązania problemów i propozycje zachowań, co także jest coraz powszechniej wykorzystywanie np. w medycynie.

W technologii 3D powstają już domy, co w przyszłości może prowadzić do radykalnego zmniejszenia kosztów budowy. Z kolei inteligentne drony dostarczają jedzenie, a pojazdy autonomiczne wykorzystywane są w transporcie, szczególnie w Azji – rozwój tego trendu przyspieszyła pandemia.  Dzięki autonomicznym samochodom elektrycznym zyskamy też tańsze i bardziej ekologiczne możliwości transportu.

Z kolei połączenie wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji otwiera szerokie pole do popisu m.in. w edukacji i reklamie, dostosowując obrazy do naszej percepcji zainteresowań i upodobań, a także otwiera możliwości odwiedzania, obserwacji i badania poszczególnych miejsc zdalnie.

Wzrasta dziś ogromnie możliwość analizy danych, wyciągania z nich wniosków i ekspresowego i przekazywania. To wszystko w połączeniu ze sztuczną inteligencją będzie tworzyć, i już tworzy, nowoczesny świat jutra. Jak procesy konwergencji tych technologii przekształcą obecne branże? Jak zmienią się metody wychowywania dzieci, sposoby rządzenia państwami, czy działania służące wspólnej ochronie przyrody? Oto pytania stawiane przez autorów książki, po którą warto sięgnąć.

Technologia nam zagraża?

Wizja ogromnego tempa rozwoju technologicznego i jego skutków, przedstawiana przez autorów, może wydawać się nazbyt futurystyczna. Jednak globalne procesy i trendy są widoczne. Pytanie dotyczy tylko szybkości zmian i skali wykorzystania korzyści z konwergencji technologicznej, jej rozłożenia w świecie.

Krytycy ekspresowego i nieograniczonego postępu technologicznego wskazują na zagrożenia płynące z tego procesu – zwiększenie nierówności w świecie i bezrobocia, związanego z zastępowaniem ludzi przez maszyny. Takie zagrożenie istnieje i należy je mieć na uwadze. Nierówności na świecie rosną, ale jednocześnie, dzięki postępowi technologicznemu, miliony ludzi wydobywane są ze skrajnej biedy i otwierają się przed nimi nowe możliwości w zglobalizowanym świecie, związane z powszechnym i tanim dostępem do Internetu i najnowszych technologii.

Peter H. Diamandis i Steven Kotler, „Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie?”, Poltext, 2021

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA