fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajRekordowe obroty polskiego Naftoportu

Rekordowe obroty polskiego Naftoportu

W pierwszym półroczu 2023 roku w Naftoporcie z Grupy PERN przeładowano prawie 18 mln ton ropy naftowej i innych paliw.

PERN poinformował, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Naftoport przeładował rekordową ilość 18 mln ton ropy naftowej i innych paliw, a zawinęły tam łącznie 222 tankowce. To wzrost tonażu przeładunkowego o dwie trzecie w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 roku, a liczba tankowców była wyższa o 59.

Co więcej, wynik z pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku jest lepszy aż o 1 mln ton niż obroty choćby w całym roku 2019, kiedy przez kryzys chlorkowy na 46 dni zatrzymano działanie ropociągu „Przyjaźń” i dostawy do Polski realizowano drogą morską. Aktualnie Naftoport działa na najwyższych obrotach, więc spółka prowadzi intensywne prace zmierzające do rozbudowy terminala o kolejne stanowisko do obsługi największych tankowców. Co istotne, Naftoport ma podpisaną umowę na wykonanie dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Inwestycje, które już teraz pracują na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państwa, czyli nowe zbiorniki na surowiec paliwa oraz nowy rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini, to ważne narzędzia zapewniające stabilny rozwój polskiej gospodarki. Planujemy kolejne projekty i wspólnie z Naftoportem damy naszym partnerom nowe możliwości rozwoju

– powiedział prezes PERN Mirosław Skowron.

PERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA