fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRosną zyski ubezpieczycieli

Rosną zyski ubezpieczycieli

W 2023 roku w Polsce bardzo mocno wzrósł zysk netto ubezpieczycieli, ale Polakom wypłacono mniej odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych.

W 2023 roku firmy ubezpieczeniowe wypracowały 9,5 mld zł zysku netto, czyli aż o 67 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. W sumie w minionym roku ubezpieczyciele funkcjonujący w naszym kraju odprowadzili do Skarbu Państwa przeszło 1,8 mld zł z tytułu podatku dochodowego.

Łącznie w 2023 roku w Polsce wypłacono 44,2 mld złotych różnego typu odszkodowań i świadczeń odszkodowawczych. Najwięcej dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli OC i AC, na które złożyło się aż 17,9 mld zł. Drugie miejsce zajęły wypłaty ubezpieczeń na życie (16,2 mld zł), a trzecie to pozostałe ubezpieczenia (10,1 mld zł). Sami Polacy na składki ubezpieczeniowe przeznaczyli 78,9 mld zł, czyli o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem.

W minionym roku ubezpieczenie na życie miało 23,9 mln Polaków.

Sytuacja na rynku ubezpieczeń życiowych jest stabilna, natomiast widać zmiany w strukturze produktów. Produkty ochronne i wypadkowe stają się bardziej popularne. Maleje udział produktów o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. W rozwoju tych ostatnich kluczową rolę odgrywają regulacje, ale też obowiązujące podatki. Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatku Belki mogłyby zachęcić Polaków do oszczędzania, w tym w produktach ubezpieczeniowych

– powiedział w komunikacie prasowym Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

W przypadku ubezpieczeń majątkowych największą część stanowią ubezpieczenia komunikacyjne, a z tytułu odszkodowań z obowiązkowego OC wypłacono niemal 10,7 mld zł, czyli o 8,2 proc. więcej niż w 2022 roku. Z kolei za AC wypłacono 7,3 mld zł, co stanowi wzrost o niewiele ponad 13 proc. Jeśli chodzi o odszkodowania związane z żywiołami oraz pozostałymi szkodami rzeczowymi, to wypłaty sięgnęły 4,2 mld zł, czyli o 0,3 mniej niż rok temu.

Źródło: PIU
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA