fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseRośnie optymizm finansowy Polaków

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.

Prawie połowa Polaków zakłada, że w najbliższym czasie wzrosną ich przychody osobiste – wynika z badania „Consumer Signals” firmy doradczej Deloitte. Mniej więcej co trzeci z ankietowanych spodziewa się natomiast ogólnej poprawy osobistej sytuacji finansowej.

Dokładnie 48 proc. Polaków zakłada wzrost przychodów osobistych (o 4 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2023 roku), zaś poprawy sytuacji osobistej spodziewa się 38 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Wciąż dużo, bo aż dwie trzecie badanych zakłada wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych, a 56 proc. prognozuje podwyżki cen odzieży. Jeśli chodzi o ceny alkoholu i tytoniu oraz paliw to ich podwyżek spodziewa się odpowiednio: 65 i 68 proc. ankietowanych, zaś 72 proc. prognozuje wzrost kosztów domowych rachunków.

45 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej) uważa, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż w roku poprzednim. Nadal co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności, a co drugi nie będzie w stanie ponieść niespodziewanego wydatku. Na niezmienionym poziomie (76 proc.) pozostaje odsetek prognozujących dalszy wzrost cen najczęściej kupowanych produktów. Z kolei deklarujący brak pieniędzy na koniec miesiąca stanowią 38 proc. ankietowanych, o 3 pkt proc. więcej niż w grudniu 2023 r. Obawiający się o stan swoich oszczędności stanowią 39 proc. badanych, w porównaniu do 37 proc. miesiąc wcześniej

– napisano w komunikacie firmy Deloitte.

Polacy nie są jedynym narodem, który martwi się o przyszłe podwyżki cen. Spośród mieszkańców 19 przebadanych krajów najbardziej zaniepokojeni dalszymi wzrostami kosztów są ankietowani z RPA (84 proc.), Hiszpanii (82 proc.) oraz Francji (82 proc.). Najmniejsze obawy dotyczące inflacji mają natomiast mieszkańcy Indii (67 proc.), Japonii (63 proc.) i Arabii Saudyjskiej (62 proc.).

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA