fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRośnie udział Ukraińców w PKB Polski

Rośnie udział Ukraińców w PKB Polski

W 2023 roku wzrósł udział Ukraińców w polskim PKB, a według badania wykonanego na zlecenie ONZ trend ten najprawdopodobniej będzie kontynuowany.

W 2023 roku udział Ukraińców w polskim PKB wyniósł od 0,7 do 1,1 proc. – wynika z analizy Deloitte dla UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców. Tak duży wkład uchodźców z Ukrainy w polską gospodarkę to efekt sprawnego ich włączenia w rynek pracy przez Polskę.

Aktualnie w Polsce pracuje od 225 tys. do nawet 350 tys. ukraińskich uchodźców, którzy są nie tylko zatrudnieni na umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne, ale też pozakładali własne działalności gospodarcze.

Polska przywitała ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną i brutalnością z otwartymi ramionami, wykazując się bezprzykładną solidarnością. Chociaż większość uchodźców chce wrócić do Ukrainy, ich włączenie ekonomiczne w krajach przyjmujących przyczynia się do tego, że ten powrót będzie lepiej przygotowany i umożliwi uchodźcom budowanie i ochronę swojego majątku oraz wzmocni ich samodzielność

– powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce.

Według Julii Patorskiej, partnerki w Deloitte, w sierpniu 2023 roku pomoc finansowa udzielana Ukraińcom przez polskie państwo stanowiła już tylko 5 proc. zasobów uchodźców, a 80 proc. pochodziło z ich pracy. Mimo to wsparcie ze strony państwa i organizacji humanitarnych nadal stanowi ważny element pomocy dla Ukraińców, tym bardziej że dzisiaj w Polsce niemal milion z nich jest objętych tak zwaną ochroną tymczasową, a większość to kobiety i dzieci. Poza tym w niemal połowie wszystkich gospodarstw domowych uchodźców jest osoba przewlekle chora, a w około 10 proc. jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA