fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajRynek nieruchomości w Polsce stabilizuje się

Rynek nieruchomości w Polsce stabilizuje się

Choć liczba transakcji na polskim rynku nieruchomości jest mniejsza, to raczej nie wpłynie to na obniżkę cen.

Według polskich pośredników nieruchomości nasz krajowy rynek nieruchomości stabilizuje się od połowy 2022 r. Z drugiej jednak strony badanie opublikowane przez portal Nieruchomosci-online pokazuje, że w ocenie pośredników w 2023 r. liczba transakcji i ofert, przede wszystkim na rynku pierwotnym, będzie znacząco mniejsza niż w rekordowym 2021 r.

– Po tąpnięciu spowodowanym wybuchem wojny w Ukrainie, serią podwyżek stóp procentowych i załamaniem akcji kredytowej, obecnie na rynku nieruchomości nie następują już gwałtowne zmiany – powiedziała w komunikacie Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. – Choć popyt mocno wyhamował w 2022 r., to w ocenie pośredników rynek dostosowuje się do nowej rzeczywistości, w której realizowanych jest mniej transakcji, a czas na znalezienie kupca wydłuża się. To w dłuższym okresie ukształtuje poziom cen oraz wpłynie na bardziej zdecydowaną aktywność sprzedających – dodała ekspertka.

Uzyskane w badaniu wyniki sugerują, że w najbliższym czasie przy braku zmiany obecnych uwarunkowań nie ma perspektyw na poprawę sytuacji i ożywienie na rynku. Jak jednak wskazuje dr hab. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pozycja negocjacyjna kupujących wzmocniła się, ale ze względu na rosnące koszty materiałów i ograniczenia inwestycji deweloperów raczej nie można liczyć na gwałtowne przeceny nieruchomości.

– Obniżki mogą być przy mieszkaniach, które ktoś musi szybko sprzedać lub przy niestandardowych, dużych lokalach, w których pojawiają się już jednak wyższe koszty utrzymania nieruchomości – mówi Półtorak.

Co jednak istotne, maleje różnica cenowa między rynkiem pierwotnym a wtórnym, bo według danych Głównego Urzędu Statystycznego od 2015 r. ceny nowych mieszkań wzrosły o 54 proc., a używanych o 78 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA