fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajRynek nieruchomości w Polsce stabilizuje się

Rynek nieruchomości w Polsce stabilizuje się

Choć liczba transakcji na polskim rynku nieruchomości jest mniejsza, to raczej nie wpłynie to na obniżkę cen.

Według polskich pośredników nieruchomości nasz krajowy rynek nieruchomości stabilizuje się od połowy 2022 r. Z drugiej jednak strony badanie opublikowane przez portal Nieruchomosci-online pokazuje, że w ocenie pośredników w 2023 r. liczba transakcji i ofert, przede wszystkim na rynku pierwotnym, będzie znacząco mniejsza niż w rekordowym 2021 r.

– Po tąpnięciu spowodowanym wybuchem wojny w Ukrainie, serią podwyżek stóp procentowych i załamaniem akcji kredytowej, obecnie na rynku nieruchomości nie następują już gwałtowne zmiany – powiedziała w komunikacie Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. – Choć popyt mocno wyhamował w 2022 r., to w ocenie pośredników rynek dostosowuje się do nowej rzeczywistości, w której realizowanych jest mniej transakcji, a czas na znalezienie kupca wydłuża się. To w dłuższym okresie ukształtuje poziom cen oraz wpłynie na bardziej zdecydowaną aktywność sprzedających – dodała ekspertka.

Uzyskane w badaniu wyniki sugerują, że w najbliższym czasie przy braku zmiany obecnych uwarunkowań nie ma perspektyw na poprawę sytuacji i ożywienie na rynku. Jak jednak wskazuje dr hab. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pozycja negocjacyjna kupujących wzmocniła się, ale ze względu na rosnące koszty materiałów i ograniczenia inwestycji deweloperów raczej nie można liczyć na gwałtowne przeceny nieruchomości.

– Obniżki mogą być przy mieszkaniach, które ktoś musi szybko sprzedać lub przy niestandardowych, dużych lokalach, w których pojawiają się już jednak wyższe koszty utrzymania nieruchomości – mówi Półtorak.

Co jednak istotne, maleje różnica cenowa między rynkiem pierwotnym a wtórnym, bo według danych Głównego Urzędu Statystycznego od 2015 r. ceny nowych mieszkań wzrosły o 54 proc., a używanych o 78 proc.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA