fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaRząd zmienia strategię zarządzania lasami

Rząd zmienia strategię zarządzania lasami

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło nowego dyrektora Lasów Państwowych i zapowiedziało nową filozofię myślenia o lasach, drzewach, przyrodzie i o środowisku.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała zmianę myślenia władz o zarządzaniu lasami. W trakcie konferencji prasowej przedstawiła również nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych, którym został Witold Koss.

Szefowa resortu chce, aby nowa filozofia myślenia o polskich lasach nie opierała się tylko i wyłącznie na ekonomii i zyskach. Poza tym minister Hennig-Kloska zamierza sprawić, by do Lasów Państwowych wróciła transparentność ich funkcjonowania jako instytucji publicznej.

Chcemy przywrócić lasom funkcję społeczną, środowiskową, przyrodniczą. Funkcję, która towarzyszy lasom od zarania dziejów i która powinna niezmiennie z nami pozostać. To nasze dziedzictwo i nasz skarb. Musimy dbać o lasy, aby przekazać je następnym pokoleniom

– powiedziała minister Paulina Hennig-KLoska.

Kim jest Witold Koss?

Nowy dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss podczas swojej wypowiedzi podkreślił, że lasy to skarb narodowy Polski, który wymaga szczególnej troski zarówno ze strony leśników, jak i całego społeczeństwa. Dyrektor chce, aby jego praca opierała się na współpracy, otwartości, transparentności i dialogu.

Resort klimatu wyjaśnił, że Witold Koss jest absolwentem Technikum Leśnego w Tucholi, a w 1987 r. ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Po ich ukończeniu pracował w Nadleśnictwie Dębno. W latach 1996-1999 pełnił funkcję dyrektora zakładu przemysłu drzewnego. W 1999 r. został inżynierem nadzoru, a później zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec. W latach 2009-2015 był dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Po odwołaniu, w 2015 r., był nadleśniczym Nadleśnictwa Skwierzyna, a następnie inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Dębno.

Źródło: MKiŚ
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA