fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajSektor chemiczny stabilny, ale z problemami

Sektor chemiczny stabilny, ale z problemami

Polska branża chemiczna dobrze poradziła sobie w 2022 roku, ale obecny jest dla niej pełen wyzwań wywołanych m.in. wojną na Ukrainie.

Sektor chemiczny w Polsce jest stabilny, ale jego sytuacja jest skomplikowana. Głównymi przyczynami obecnych trudności są znaczący wzrost kosztów energii i wahające się ceny różnych surowców.

Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński w rozmowie z ISBnews powiedział, że polska branża chemiczna zamknęła 2022 rok z dobrymi wynikami i jest stabilna, ale obecny rok jest dla niej pełen wyzwań.

Dopiero teraz mocniej odczuwalny jest wpływ wojny i efekty kryzysu energetycznego oraz nienotowanych wcześniej wahań cen surowców, materiałów i usług. Do tego dochodzą kwestie związane z kosztowną „zieloną transformacją”. Należy jednak podkreślić, że chemia była i jest sektorem stabilnym, choć funkcjonuje obecnie w trudnej dla siebie sytuacji rynkowej

– wyjaśnił Tomasz Zieliński, prezes PIPC.

Przedstawiciel branży dodał, że z problemami boryka się sektor chemiczny w całej Europie, a głównym tego powodem jest kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie, co przekłada się też na utrzymującą się niepewność na rynkach. W związku z obecną sytuacją Tomasz Zieliński uważa, że polska branża chemiczna potrzebuje wsparcia i dialogu z administracją, aby zapewnić sobie konkurencyjność na świecie. Dzisiaj dużym zagrożeniem jest rosnące znaczenie firm z Azji, a głównie z Chin.

W sumie na branżę chemiczną w Polsce składa się ok. 13 tys. przedsiębiorstw. Większość z nich to mikro, małe i średnie firmy. Przeszło 70 proc. krajowej produkcji chemicznej trafia do innych sektorów polskiej gospodarki – od rolnictwa po przemysł samochodowy.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA