fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajSektor chemiczny stabilny, ale z problemami

Sektor chemiczny stabilny, ale z problemami

Polska branża chemiczna dobrze poradziła sobie w 2022 roku, ale obecny jest dla niej pełen wyzwań wywołanych m.in. wojną na Ukrainie.

Sektor chemiczny w Polsce jest stabilny, ale jego sytuacja jest skomplikowana. Głównymi przyczynami obecnych trudności są znaczący wzrost kosztów energii i wahające się ceny różnych surowców.

Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński w rozmowie z ISBnews powiedział, że polska branża chemiczna zamknęła 2022 rok z dobrymi wynikami i jest stabilna, ale obecny rok jest dla niej pełen wyzwań.

Dopiero teraz mocniej odczuwalny jest wpływ wojny i efekty kryzysu energetycznego oraz nienotowanych wcześniej wahań cen surowców, materiałów i usług. Do tego dochodzą kwestie związane z kosztowną „zieloną transformacją”. Należy jednak podkreślić, że chemia była i jest sektorem stabilnym, choć funkcjonuje obecnie w trudnej dla siebie sytuacji rynkowej

– wyjaśnił Tomasz Zieliński, prezes PIPC.

Przedstawiciel branży dodał, że z problemami boryka się sektor chemiczny w całej Europie, a głównym tego powodem jest kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie, co przekłada się też na utrzymującą się niepewność na rynkach. W związku z obecną sytuacją Tomasz Zieliński uważa, że polska branża chemiczna potrzebuje wsparcia i dialogu z administracją, aby zapewnić sobie konkurencyjność na świecie. Dzisiaj dużym zagrożeniem jest rosnące znaczenie firm z Azji, a głównie z Chin.

W sumie na branżę chemiczną w Polsce składa się ok. 13 tys. przedsiębiorstw. Większość z nich to mikro, małe i średnie firmy. Przeszło 70 proc. krajowej produkcji chemicznej trafia do innych sektorów polskiej gospodarki – od rolnictwa po przemysł samochodowy.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA