fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKraj„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

Krajowa Sekcja Handu NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w którym wezwano do skrócenia godzin pracy sklepów spożywczych.

„Solidarność” domaga się, aby placówki handlowe należące do sieci zrzeszonych w POHiD były otwarte najpóźniej do godziny 21. Powodem takiego ograniczenia jest przede wszystkim chęć oszczędności w związku z wysokimi cenami prądu.

Według „Solidarności” funkcjonowanie hipermarketów, supermarketów oraz dyskontów w Polsce do późnych godzin wieczornych jest pozbawione sensu, ponieważ ruch w sklepach po godzinie 21 ma radykalnie spadać.

„Z danych, które pozyskaliśmy wynika, że w przypadku hipermarketów utarg między godziną 21.00 a 22.00 stanowi poniżej 1 proc. całodziennych przychodów sklepu” – napisano w apelu. „Z kolei w segmencie dyskontów jest to ok. 2 proc. całodziennego utargu. Zakupów dokonują pojedyncze osoby. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży są znacznie niższe od kosztów funkcjonowania sklepów” – dodano.

Autorzy listu zaznaczyli, że Polska należy do niewielu krajów Unii Europejskiej, w których sklepy są otwarte tak długo. Ich zdaniem jest to bardzo szkodliwe dla pracowników, a szczególnie kobiet, które późnymi godzinami wieczornymi mają kłopot z powrotem do domów i ma to być dla nich niebezpieczne. Problem jest szczególnie widoczny w małych miejscowościach, gdzie komunikacja publiczna działa w ograniczonym zakresie.

„Ponadto skrócenie godzin funkcjonowania placówek handlowych pozwoliłoby choć trochę zniwelować problem braku rąk do pracy w handlu i ogromnego przeciążenia pracowników. Sieci handlowe od wielu miesięcy borykają się z niedoborami kadrowymi” – podkreślono w liście.

W związku z powyższymi przesłankami „Solidarność” chce skrócenia funkcjonowania sklepów do godziny 21, bo pozwoli to ograniczyć wydatki na prąd, a także poprawi sytuację pracowników zatrudnionych w handlu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA