fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKraj„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

Krajowa Sekcja Handu NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w którym wezwano do skrócenia godzin pracy sklepów spożywczych.

„Solidarność” domaga się, aby placówki handlowe należące do sieci zrzeszonych w POHiD były otwarte najpóźniej do godziny 21. Powodem takiego ograniczenia jest przede wszystkim chęć oszczędności w związku z wysokimi cenami prądu.

Według „Solidarności” funkcjonowanie hipermarketów, supermarketów oraz dyskontów w Polsce do późnych godzin wieczornych jest pozbawione sensu, ponieważ ruch w sklepach po godzinie 21 ma radykalnie spadać.

„Z danych, które pozyskaliśmy wynika, że w przypadku hipermarketów utarg między godziną 21.00 a 22.00 stanowi poniżej 1 proc. całodziennych przychodów sklepu” – napisano w apelu. „Z kolei w segmencie dyskontów jest to ok. 2 proc. całodziennego utargu. Zakupów dokonują pojedyncze osoby. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży są znacznie niższe od kosztów funkcjonowania sklepów” – dodano.

Autorzy listu zaznaczyli, że Polska należy do niewielu krajów Unii Europejskiej, w których sklepy są otwarte tak długo. Ich zdaniem jest to bardzo szkodliwe dla pracowników, a szczególnie kobiet, które późnymi godzinami wieczornymi mają kłopot z powrotem do domów i ma to być dla nich niebezpieczne. Problem jest szczególnie widoczny w małych miejscowościach, gdzie komunikacja publiczna działa w ograniczonym zakresie.

„Ponadto skrócenie godzin funkcjonowania placówek handlowych pozwoliłoby choć trochę zniwelować problem braku rąk do pracy w handlu i ogromnego przeciążenia pracowników. Sieci handlowe od wielu miesięcy borykają się z niedoborami kadrowymi” – podkreślono w liście.

W związku z powyższymi przesłankami „Solidarność” chce skrócenia funkcjonowania sklepów do godziny 21, bo pozwoli to ograniczyć wydatki na prąd, a także poprawi sytuację pracowników zatrudnionych w handlu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA