fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKraj„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

„Solidarność” apeluje o skrócenie godzin otwarcia sklepów

Krajowa Sekcja Handu NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w którym wezwano do skrócenia godzin pracy sklepów spożywczych.

„Solidarność” domaga się, aby placówki handlowe należące do sieci zrzeszonych w POHiD były otwarte najpóźniej do godziny 21. Powodem takiego ograniczenia jest przede wszystkim chęć oszczędności w związku z wysokimi cenami prądu.

Według „Solidarności” funkcjonowanie hipermarketów, supermarketów oraz dyskontów w Polsce do późnych godzin wieczornych jest pozbawione sensu, ponieważ ruch w sklepach po godzinie 21 ma radykalnie spadać.

„Z danych, które pozyskaliśmy wynika, że w przypadku hipermarketów utarg między godziną 21.00 a 22.00 stanowi poniżej 1 proc. całodziennych przychodów sklepu” – napisano w apelu. „Z kolei w segmencie dyskontów jest to ok. 2 proc. całodziennego utargu. Zakupów dokonują pojedyncze osoby. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży są znacznie niższe od kosztów funkcjonowania sklepów” – dodano.

Autorzy listu zaznaczyli, że Polska należy do niewielu krajów Unii Europejskiej, w których sklepy są otwarte tak długo. Ich zdaniem jest to bardzo szkodliwe dla pracowników, a szczególnie kobiet, które późnymi godzinami wieczornymi mają kłopot z powrotem do domów i ma to być dla nich niebezpieczne. Problem jest szczególnie widoczny w małych miejscowościach, gdzie komunikacja publiczna działa w ograniczonym zakresie.

„Ponadto skrócenie godzin funkcjonowania placówek handlowych pozwoliłoby choć trochę zniwelować problem braku rąk do pracy w handlu i ogromnego przeciążenia pracowników. Sieci handlowe od wielu miesięcy borykają się z niedoborami kadrowymi” – podkreślono w liście.

W związku z powyższymi przesłankami „Solidarność” chce skrócenia funkcjonowania sklepów do godziny 21, bo pozwoli to ograniczyć wydatki na prąd, a także poprawi sytuację pracowników zatrudnionych w handlu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA