fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesSpadnie rentowność w polskich firmach?

Spadnie rentowność w polskich firmach?

Menedżerowie polskich firm spodziewają się, że w skali całego 2023 roku zmniejszy się przeciętna rentowność firm działających w naszym kraju.

Aż 50 proc. menedżerów finansowych kluczowych polskich firm twierdzi, że w 2023 roku spadnie rentowność ich firmy na tle branży – wynika z badania przeprowadzonego przez Allianz Trade i Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych PCTA. To diametralna zmiana, gdyż jeszcze rok temu polskie firmy z optymizmem patrzyły w przyszłość.

Główne przyczyny pesymizmu menedżerów finansowych to negatywne skutki inflacji, których spodziewa się 67 proc. ankietowanych oraz spadek obrotów, który przewiduje 50 proc. ankietowanych. Poza wzrostem cen towarów i usług zaopatrzeniowych rosną też koszty finansowe ponoszone przez firmy. W efekcie, zwiększenia rentowności w swojej firmie spodziewa się niespełna co dziesiąty finansista.

Trudniejsze czasy sprawiają, że tylko 18 proc. menedżerów deklaruje, że ich firma pozostanie w fazie silnego rozwoju, podczas gdy 20 proc. spodziewa się stagnacji, a 42 proc. umiarkowanego rozwoju. Regres jest poważnie rozpatrywany przez 18 proc. ankietowanych.

Słabsza kondycja wielu firm z różnych sektorów jest szczególnie widoczna w porównaniu do sytuacji przedsiębiorstw w trakcie i krótko po pandemii Covid-19, gdzie po okresie rynkowej niepewności, w kolejnych miesiącach często obserwowaliśmy poprawę kondycji finansowej, czy nawet działania strategicznie nakierowane na rozwój. W 2023 roku sytuacja jest zdecydowanie inna, a działania firm są nakierowane na optymalizację i zabezpieczenie sytuacji finansowej, m.in. poprzez aktywne zarządzanie mające na celu obniżenie kapitału pracującego. Część z firm, zwłaszcza mniejszych, ale też i duże korporacje, decyduje się na sprzedaż części biznesu. Ponieważ nie wszystkie firmy są w trudnej sytuacji, a prawo rynkowe podaży i popytu działa, firmy o wciąż stabilnej kondycji nastawione są na 'łowienie’ takich okazji M&A i upatrują w tym szanse swojego rozwoju

– powiedziała prezes PCTA Małgorzata J. Grzegora.

Dzisiaj tylko 11 proc. ankietowanych oczekuje poprawy perspektyw ekonomicznych, a 41 proc. spodziewa się ich pogorszenia. W efekcie polskie firmy mogą decydować się na zmniejszanie zatrudnienia, a takie plany przedstawił co czwarty menedżer.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA