fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesSpadnie rentowność w polskich firmach?

Spadnie rentowność w polskich firmach?

Menedżerowie polskich firm spodziewają się, że w skali całego 2023 roku zmniejszy się przeciętna rentowność firm działających w naszym kraju.

Aż 50 proc. menedżerów finansowych kluczowych polskich firm twierdzi, że w 2023 roku spadnie rentowność ich firmy na tle branży – wynika z badania przeprowadzonego przez Allianz Trade i Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych PCTA. To diametralna zmiana, gdyż jeszcze rok temu polskie firmy z optymizmem patrzyły w przyszłość.

Główne przyczyny pesymizmu menedżerów finansowych to negatywne skutki inflacji, których spodziewa się 67 proc. ankietowanych oraz spadek obrotów, który przewiduje 50 proc. ankietowanych. Poza wzrostem cen towarów i usług zaopatrzeniowych rosną też koszty finansowe ponoszone przez firmy. W efekcie, zwiększenia rentowności w swojej firmie spodziewa się niespełna co dziesiąty finansista.

Trudniejsze czasy sprawiają, że tylko 18 proc. menedżerów deklaruje, że ich firma pozostanie w fazie silnego rozwoju, podczas gdy 20 proc. spodziewa się stagnacji, a 42 proc. umiarkowanego rozwoju. Regres jest poważnie rozpatrywany przez 18 proc. ankietowanych.

Słabsza kondycja wielu firm z różnych sektorów jest szczególnie widoczna w porównaniu do sytuacji przedsiębiorstw w trakcie i krótko po pandemii Covid-19, gdzie po okresie rynkowej niepewności, w kolejnych miesiącach często obserwowaliśmy poprawę kondycji finansowej, czy nawet działania strategicznie nakierowane na rozwój. W 2023 roku sytuacja jest zdecydowanie inna, a działania firm są nakierowane na optymalizację i zabezpieczenie sytuacji finansowej, m.in. poprzez aktywne zarządzanie mające na celu obniżenie kapitału pracującego. Część z firm, zwłaszcza mniejszych, ale też i duże korporacje, decyduje się na sprzedaż części biznesu. Ponieważ nie wszystkie firmy są w trudnej sytuacji, a prawo rynkowe podaży i popytu działa, firmy o wciąż stabilnej kondycji nastawione są na 'łowienie’ takich okazji M&A i upatrują w tym szanse swojego rozwoju

– powiedziała prezes PCTA Małgorzata J. Grzegora.

Dzisiaj tylko 11 proc. ankietowanych oczekuje poprawy perspektyw ekonomicznych, a 41 proc. spodziewa się ich pogorszenia. W efekcie polskie firmy mogą decydować się na zmniejszanie zatrudnienia, a takie plany przedstawił co czwarty menedżer.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA